Poradniki Zdrowie O co boicie się zapytać...

10 powodów, dla których rzadziej uprawiasz seks

Kiedyś nie mogliście oderwać od siebie wzorku, a tym bardziej dłoni, a teraz wolicie obejrzeć film i pochrupać popcorn? Bez obaw – to naturalna kolej rzeczy. Zupełnie normalne jest, że w stałym związku spada nieco poziom aktywności seksualnej. Doświadcza tego każda para.

Czasem jednak częstość i/lub intensywność intymnych kontaktów z partnerem nie jest satysfakcjonująca. Zdarza się również, że partnerzy starają się poprawić tę sytuacją, a mimo to zmian nie widać. Przyczyną bywają rzeczy nie do końca oczywiste.

Zobacz, jakie zaskakujące rzeczy mogą powodować, że rzadziej uprawiasz seks!

Zmęczenie

Wiele badań, w tym szczególnie „Seksualność Polaków”, realizowane regularnie od wielu lat przez prof. Izdebskiego pokazują, że z roku na rok uprawiamy seks coraz rzadziej i coraz częściej jako przyczynę tego wskazujemy przemęczenie. Ma to oczywiście związek z rosnącym tempem życia, coraz gorszą dietą i coraz niższą aktywnością fizyczną. Chroniczne niedosypianie i niewysypianie się podwyższa poziom hormonów stresu, które osłabiają libido.

Rada: zadbaj o odpoczynek, wysypiaj się. Spróbuj również porannego seksu, kiedy Ty i Twój partner/partnerka jesteście wypoczęci.

Niski poziom estrogenów

Częstą przyczyną osłabienia libido u kobiet jest spadek poziomu estrogenów. Dotyka to szczególnie kobiet po 40-tym roku życia. Niski poziom tych hormonów płciowych powoduje również spadek naturalnego nawilżenia pochwy. Niewystarczająca lubrykacja może powodować dyskomfort, a nawet ból podczas stosunku, co również nie zwiększa apetytu na seks.

Rada: Stosuj lubrykant. Jeśli potrzebujesz, skonsultuj się także z lekarzem. 

Rutyna, rutyna…

Rutyna w łóżku to bardzo skuteczny zabójca pożycia. Naturalnym jest, że ognie pożądania z czasem słabną. Należy się zatroszczyć o to, aby nie wygasły. Podsycajcie je, próbując od czasu do czasu czegoś nowego i ekscytującego.

Rada: Wybierzcie się na romantyczną randkę, opowiedzcie o swoich fantazjach (może zrealizujcie niektóre?), kupcie jakiś ciekawy gadżet erotyczny, obejrzyjcie film erotyczny

Leki

Wiele leków obniża libido. Należą do nich m.in. pigułki antykoncepcyjne, leki na zgagę, na nadciśnienie i przeciwdepresyjne.

Rada: Skonsultuj się z lekarzem. Wiele leków ma zamienniki, które nie obniżają popędu płciowego.

Alkohol

Alkohol jedynie w bardzo małej dawce nie wpływa negatywnie na libido. Wypijanie większych ilości, jak również częste spożywanie alkoholu (także w niewielkich ilościach) odbija się negatywnie na jakości życia seksualnego – przyczynia się do występowania zaburzeń erekcji i ejakulacji u mężczyzn, ale także zaburzeń funkcji seksualnych u kobiet.

Rada: ogranicz spożywanie alkoholu.

Jesteś za bardzo „online”

Być może zbyt wiele czasu spędzasz w sieci, nawet nie zdając sobie z tego sprawy? Być może Twój partner lub partnerka kilka razy inicjował/a zbliżenie, ale przegrał/a w starciu z powiadomieniami z Facebooka? Przeskakiwanie kanałów w kablówce i godziny spędzone na grach komputerowych również nie pomagają w budowaniu atmosfery erotycznych uniesień.

Rada: zwróć uwagę, ile czasu spędzasz online, podczas gdy ten czas mogłabyś/mógłbyś poświęcić partnerowi lub partnerce. Wprowadź zasadę nieużywania w sypialni smartfona.

Niska samoocena, poczucie nieatrakcyjności

Jeśli czujesz się nieatrakcyjny/a, Twoja ochota na igraszki spada. Dotyka to najczęściej kobiet po porodzie, kiedy ich ciała nie są jeszcze w formie sprzed ciąży. Panowie również stronią od seksu z powodu swojej wagi, problemów z łysieniem, itd. Takie sytuacje mogą być chwilowe i wynikać z tymczasowego spadku nastroju.

Rada: wspieraj swojego partnera/partnerkę w takich chwilach. Komplement lub miły gest z pewnością poprawi nastrój. Jeśli sytuacja trwa zbyt długo, poszukaj pomocy specjalistycznej.

Coś ciągle Cię rozprasza

Ciągle myślisz o realizowanym projekcie, o kłótni z szefem, o problemach szkolnych swojego dziecka, o remoncie dachu, o niezapłaconych rachunkach? Seks rozgrywa się w głowie. Jeśli Twoje myśli są daleko poza sypialnią, to szanse na miły wieczór we dwoje są mizerne.

Rada: rozmawiaj o swoich problemach z partnerem/partnerką, rozładuj napięcie i stres regularnie uprawiając sport. Zadbaj o relaks.

Nierozwiązane problemy

Ciągnące się konflikty, nierozwiązane problemy, sprzeczki i ciche dni – wszystko to, chcąc nie chcąc odbija się echem również w sypialni. Jeśli jesteście na siebie źli, macie do siebie o coś żal, czujecie gniew, nie sprzyja to dobrej atmosferze we dwoje.

Rada: rozwiążcie najpierw męczące Was problemy. Porozmawiajcie szczerze i otwarcie. Tzw. „seks na zgodę” na dłuższą metę działa destrukcyjnie na Wasz związek.

Dużo jeździsz rowerem lub samochodem

Niestety tak – długotrwała pozycja siedząca, zwłaszcza w samochodzie lub na rowerze powoduje mikrouszkodzenia w jądrach, a to z kolei zaburza produkcję testosteronu oraz uszkadza nasienie. Co więcej – długotrwały nacisk na pachwiny i krocze może powodować dyskomfort, a nawet odczuwanie bólu w tych okolicach (zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn).

Rada: zaopatrz się w wygodne siodełko rowerowe lub poduszkę, jeśli jeździsz samochodem. Rób częste przerwy w trakcie jazdy.