Poradniki Salon Zmysłów Gadżety erotyczne

4 rzeczy, które warto wiedzieć o lubrykantach

Lubrykant to produkt niezbędny w każdej sypialni. Dzięki niemu atmosfera staje się jeszcze bardziej gorąca, a wszelkie pieszczoty o wiele przyjemniejsze (i bezpieczniejsze!). Stosuj je więc i pamiętaj o kilku ważnych kwestiach.

Lubrykant zmniejsza dyskomfort

Jeśli podczas zbliżenia odczuwasz dyskomfort lub nawet ból, sięgnij po lubrykant. Dolegliwości te w większość przypadków spowodowane są niewystarczającym poziomem nawilżenia pochwy. Lubrykant z pewnością wyeliminuje te nieprzyjemne doznania i pozwoli Ci cieszyć się seksem.

Zacznij od neutralnego lubrykantu na bazie wody, a jeśli to okaże się niewystarczające, wypróbuj również tych, zawierających łagodne substancje znieczulające. Pamiętaj jednak, aby używać ich zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. 

Uważaj na cukier

Niektóre składniki lubrykantów mogą przyczyniać się do rozwoju infekcji intymnych u kobiet (szczególnie grzybicy). Do takich substancji należy cukier, który można znaleźć w niektórych lubrykantach smakowych. Unikaj tych produktów, a jeśli lubisz lubrykanty smakowe, wybieraj te, które w swoim składzie nie mają cukrów.

Wsparcie w staraniach o dziecko

Starania o dziecko, zwłaszcza długotrwałe, są stresujące. Na skutek stresu mięśnie w obrębie miednicy mimowolnie napinają się, a lubrykacja pochwy jest mniejsza. Często seks nie jest już tak spontaniczny i przyjemny. Wszystko to utrudnia plemnikom dotarcie do komórki jajowej. Lubrykanty ułatwiają plemnikom poruszanie się, a kobiecie rozluźnienie. Pamiętaj jednak, aby wybierać neutralny, bezwonny i bezbarwny lubrykant o pH zgodnym z pH kobiecych okolic intymnych.

Zrób test przez użyciem

Każdy lubrykant, a zwłaszcza te z dodatkami (smakowe, stymulujące) mogą podrażniać. Zdarza się to niezwykle rzadko, ale jeśli używasz danego produktu po raz pierwszy, nanieś najpierw niewielką jego ilość na skórę, np. przedramienia i odczekaj kilkanaście minut. Jeśli po tym czasie odczujesz jakiekolwiek nieprzyjemne dolegliwości skórne (np. swędzenie, pieczenie), nie używaj tego lubrykantu.

Nie obawiaj się sięgać po lubrykanty. Te produkty są powszechnie stosowane i łatwo dostępne. Wypróbuj wiele różnych produktów, aby wiedzieć, które są dla Ciebie najlepsze i najbardziej Ci odpowiadają.