Chwila zapomnienia

Dzień Kobiet w Polsce i na Świecie

Dzień kobiet

Dzień Kobiet to święto dobrze znane nam wszystkim – obchodzimy je 8 marca, jako wyraz szacunku wobec kobiet, które poświęciły się w walce o równouprawnienie. Współcześnie jednak większość z nas święto kobiet traktuje jako okazję do złożenia życzeń i wręczenia upominku kobietom, na którym nam najbardziej zależy. Panowie, ale często także i panie obdarowują tego dnia najważniejsze dla nich kobiety – partnerki, matki, teściowe, czy po prostu najbliższe koleżanki. Przede wszystkim jednak dzień kobiet jest okazją do okazania uczucia wszystkim najbliższym nam przedstawicielkom płci pięknej.

Dzień Kobiet w Polsce i na Świecie

Dzień kobiet

Kobiece inspiracje. W jaki sposób najlepiej uczcić dzień kobiet?

Ile kobiet, tyle ich pragnień i tylko najbliższe osoby wiedzą, jak dotrzeć do ich serc. My, w Salonie Zmysłów proponujemy jak zwykle zmysłowe podejście do tematu… Zakładając, że kobieta którą chcemy obdarować jest szczególnie bliska naszemu sercu i zależy nam na zbudowaniu atmosfery namiętności, polecamy zapoznanie się z naszymi autorskimi poradnikami prezentowymi:

Kobiece inspiracje, część pierwsza: „Odkryj swoje ciało”: link

Kobiece inspiracje, część druga: „Nie bój się fantazjować!”: link

Jak dawniej obchodzono Dzień Kobiet?

Początki Dnia Kobiet związane są z bardzo dramatycznymi wydarzeniami mającymi miejsce na początku ubiegłego wieku. Międzynarodowy Dzień Kobiet ustanowiono 8 marca 1910 roku podczas II Międzynarodowego Zjazdu Kobiet Socjalistek w Kopenhadze i jego powstanie wiąże się z ruchem robotniczym, który dwa lata wcześniej w Nowym Jorku walczył o polepszenie warunków pracy i prawa wyborcze kobiet pracujących w fabryce tekstylnej. Chcąc uniknąć rozgłosu, właściciel nowojorskiego przedsiębiorstwa zamknął strajkujące kobiety w pomieszczeniach fabrycznych, gdzie w wyniku gwałtownego pożaru 129 kobiet straciło życie.

Goździki - typowy prezent na dzień kobietKomunistyczna propaganda bardzo szybko podchwyciła święto kobiet i wykorzystała je do swoich celów. W latach PRL-u Dzień Kobiet obchodzony był obowiązkowo we wszystkich zakładach pracy, gdzie . Kobiety otrzymywały tego dnia upominki, zazwyczaj w postaci rajstop i goździków, które do dziś są symbolem święta kobiet poprzedniego ustroju. Przy okazji tego święta władze gloryfikowały idee socjalizmu, pokazując kobietę pracy jako przykład nowoczesnej, przedsiębiorczej i zaangażowanej kobiety działającej na rzecz panującego reżimu.

Jak Dzień Kobiet obchodzi się w innych krajach?

Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzi się, poza Polską, także w 52 innych krajach.

We Włoszech przygotowania do Dnia Kobiet rozpoczynają się na długo przed 8 marca i samo święto obchodzone jest z dużą pompą. Na ulicach można zobaczyć plakaty przedstawiające kobiety w kontekście ich święta. Warto zauważyć, że Włochy są krajem, w którym społecznie zachowała się świadomość pierwotnej idei ustanowienia Dnia Kobiet. Tradycyjnie tego dnia kobietom wręczane są gałązki akacji – ten zwyczaj zachował się również w Rosji, gdzie święto to nadal obchodzone jest w duchu poprzedniej epoki. Rosjanie z Dniem Kobiet utożsamiają się bardziej, niż z Bożym Narodzeniem!

Dzień Kobiet w Rosji obchodzi się bardzo hucznie, jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Kwiaciarnie notują tego dnia zysk wielokrotnie większy niż przez resztę roku, a w radiu i w telewizji królują kobiety wszystkich zawodów, przede wszystkim jednak są to milicjantki i kobiety zatrudnione w armii i instytucjach państwowych. Tego dnia Rosjanki mogą czuć się wyjątkowo uprzywilejowane.

Po upadku Związku Radzieckiego, Armenia odstąpiła od tradycji świętowania Międzynarodowego Dnia Kobiet, a w zamian postanowiono ustanowić nowe, odrębne święto Piękna i Macierzyństwa, które przypada na datę 7 kwietnia. Jednak nie wszyscy mieszkańcy Armenii porzucili tradycję świętowania 8 marca, w związku z czym Armenia stała się krajem, w którym kobiety czci się „od jednego święta do drugiego”, czyli w sumie przez niespełna miesiąc każdego roku!

W Wietnamie, podobnie jak niegdyś w Polsce, bardzo popularnym i charakterystycznym dla tego dnia upominkiem są goździki. W odróżnieniu jednak od innych krajów, Dzień Kobiet obchodzony jest tam aż dwukrotnie w ciągu roku! Oprócz 8 marca, Wietnamki mają swoje święto także 20 października.

Co ciekawe, Portugalia i Rumunia to kraje, w których Dzień Kobiet obchodzą… wyłącznie kobiety! Urządzane są tego dnia różnego rodzaju imprezy i potańcówki, na które panowie nie mają prawa wstępu.


Zdjęcie główne: Ben Seidelman / Flickr.com