Kultura Seksualność w sztuce

Fetysze starożytnych Greków

rzeźby Partenonu

Najpopularniejsze formy fetyszu związane są z elementami kobiecej garderoby (np. pończochy, szpilki) lub częściami ciała (np. stopy). Fetyszyzm, czyli czerpanie satysfakcji seksualnej z kontaktu z konkretnym obiektem, wywołującym pobudzenie seksualne (czyli z fetyszem) towarzyszy ludziom od bardzo dawna. Istniał już bowiem w starożytności.

Co podniecało starożytnych Greków?

Afrodyta z Knidos
Afrodyta z Knidos

Grecy najbardziej lubili pośladki, zarówno męskie, jak i kobiece. Koniecznie jednak musiały być jędrne i kształtne. Ale o to raczej nie było trudno, ponieważ starożytni Grecy olbrzymią wagę przykładali do sprawności fizycznej i regularnych treningów. Za najpiękniejsze uważano pośladki posągu Afrodyty z Knidos (nota bene posąg ten jest pierwszą rzeźbą przedstawiającą nagą kobietę w historii europejskiej cywilizacji). Istnieje nawet legenda, jakoby pewien młodzieniec tak bardzo nie mógł oprzeć się wdziękom tychże kamiennych pośladków, że pozostawił na nim ślady swojej spermy.

Pośladki w literaturze antycznej Grecji

Motyw kuszących pośladków często przewijał się w dziełach poetów tamtego okresu. Lukian z Samosat napisał: „Jak zgrabnie, piękna Palestro, kręcisz dupką i kołyszesz bioderkami (…). Na ten widok aż mi się prężą lędźwie. Szczęśliwy, kto tam do środeczka mógłby się zanurzyć”.

U Alkifrona zaś czytamy: „Myrrine (…) zakołysała rozkosznie widocznymi (…) bioderkami, które drżały jak zsiadłe mleko. Oglądała się przy tym w tył na ruchy swej pupki. Wydała lekkie westchnienie jak w czasie miłosnego stosunku”.

Drobne piersi

W starożytnej Grecji zdecydowanie większym zainteresowaniem cieszyły się drobne kobiece piersi niż te większych rozmiarów. Duże piersi uważano wręcz za nieatrakcyjne. Grecy dopatrywali się nawet powiązań pomiędzy koniunkcją planet w czasie narodzin mężczyzny a jego upodobaniem do piersi i szczytowania pomiędzy nimi.

Fascynację kobiecymi piersiami wyraźnie widać choćby na posągach Partenonu. Tamtejsze rzeźby przedstawiają boginie w mocno przylegających szatach, przez które wyraźnie widać zarysy sutków. Ramiączka bardzo często opadają także na ramiona, ukazując część, a nawet całe piersi bogini.

Małe penisy

źródło: Encyklopedia PWN
Grecka waza

Preferowano nie tylko drobne piersi u kobiet, ale również męskie przyrodzenie niewielkich rozmiarów. Duże penisy były dla starożytnych czymś raczej odrażającym i kojarzonym z wulgarnością. Najwyraźniej widać to na ceramice z tamtego okresu, ale wiele fragmentów można również wyczytać w literaturze antycznej.

 

Źródła:

„Wieki bezwstydu. Seks i erotyka w starożytności” A. Węgłowskiego

Afrodyta z Knidos i przesyt golizną