Seksualność w sztuce

„It’s not milk” – prowokacyjne obrazy Ivana Alifana

"It's not milk"

Erotyzm to coś, co kochamy. Jest on dla nas źródłem przyjemności i inspiracji w naszym codziennym życiu. Dzisiaj chcemy podzielić się z Wami przyjemnością, jaką niewątpliwie jest możliwość obejrzenia prac wyjątkowego artysty, które, mamy nadzieję, będą również dla Was źródłem erotycznej inspiracji. Ivan Alifan, bo o nim mowa, to młody artysta pochodzący z Rostowa nad Donem w południowej Rosji, a który kształcił się w prestiżowym uniwersytecie Ontario College of Art and Design w Toronto oraz we włoskiej Florencji, w ramach off-studies. Jego wyjątkowy styl, jak sam zresztą zaznacza, jest „próbą stworzenia języka leżącego u podstaw podtekstów seksualnych”. Obrazy Alifana to erotyzm w czystej postaci, choć często nie dosłowny – „It’s not milk” („to nie jest mleko”) to seria obrazów, które bez wątpienia prowokują odbiorcę, wywołując przeróżne emocje.

My nie czujemy się zawstydzeni podczas oglądania, choć może być to reakcja jak najbardziej uzasadniona. Z całą pewnością, obok prac Alifana nie można przejść obojętnie.

„It’s not milk” – prowokacyjne obrazy Ivana Alifana

„Ta seria to eksploracja nowoczesnego spojrzenia (na sztukę – dop. red.), pełna niejednoznacznych obrazów, które ujawniają się i przekształcają w toku indywidualnej recepcji. Te portrety nie są próbą odwzorowania niczyich charakterystyk fizycznych, a raczej mają na celu stworzenie języka leżącego u podstaw podtekstów seksualnych. Niejednoznaczność jako narzędzie wymaga od odbiorców zajrzenia wgłąb własnej psychiki i prowokuje ich samoświadomość. Gdy odbiorca seksualizuje figurę, lub czuje się zakłopotany i nerwowy przez samą sugestię, jest to proces dziejący się niezależnie od samego obrazu. To przełamywanie barier różnych trybów, w jakich ciało może istnieć w sferach społecznych i współczesnej sztuce.”

Źródło: http://www.ivanalifan.com/about.html

"It's not milk" - obrazy Ivana Alifana
Źródło: https://www.instagram.com/ivanalifan/

Musimy przyznać, że nie tylko „It’s not milk” Alifana prowokuje nasz erotyczny zmysł – sam malarz, co zresztą możecie zauważyć przeglądając np. jego profil na Instagramie, jest bardzo atrakcyjnym mężczyzną. Nie możemy oderwać wzroku!

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat artysty oraz jego prac, zachęcamy do odwiedzenia jego oficjalnej strony internetowej: http://www.ivanalifan.com/.


Zdjęcie główne: fragment „Porcelain Skin” autorstwa Ivana Alifana

Tagi

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz