O co boicie się zapytać...

Kubeczek menstruacyjny, czyli okres w wersji „light”

Kubeczek menstruacyjny, czyli okres w wersji “light”

Kubeczek menstruacyjny to przedmiot, który w ciągu ostatnich lat cieszy się stale rosnącą popularnością, choć w dalszym ciągu dla bardzo wielu kobiet kojarzy się raczej z czarną magią, niż z dobrą metodą umożliwiającą komfortowe przeżycie okresu. Wiążą się z tym przeróżne obawy: czy to jest wygodne? Czy to jest higieniczne? Jak włożyć kubeczek menstruacyjny, czy może raczej – co wydaje się być jeszcze bardziej problematyczne –  jak go wyjąć? Poświęciliśmy trochę czasu, by przyjrzeć się temu niekonwencjonalnemu wynalazkowi i dziś spróbujemy Was do niego przekonać. Dlaczego warto używać kubeczka menstruacyjnego? Bo wiążą się z tym same plusy! Nie wierzycie? Spróbujemy Was przekonać.

Kubeczek menstruacyjny, czyli okres w wersji „light”

Kubeczek menstruacyjny może sprawić, że już nigdy nie będziesz chciała używać tamponów.
Kubeczek może sprawić, że już nigdy nie będziesz chciała używać tamponów.

Po pierwsze – co to jest kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny to niewielkich rozmiarów zbiorniczek, który w trakcie okresu wkłada się do pochwy i który służy gromadzeniu krwi menstruacyjnej. Zakończony jest niewielką „antenką”, która umożliwia łatwe wyjęcie kubeczka. Kubeczki mogą być wyprodukowane tylko i wyłącznie z materiału, który jest w 100% bezpieczny w kontakcie z ciałem, tj. nie wywołuje podrażnień ani reakcji alergicznych i który łatwo utrzymać w czystości. Takim materiałem jest silikon klasy medycznej. Nie zawiera on w swoim składzie ftalanów, parabenów, lateksu, jest przyjemnie gładki w dotyku i nie posiada porów, a więc zapobiega przyleganiu kurzu i gromadzeniu się szkodliwych bakterii na jego powierzchni. Żeby go doprowadzić do stanu sterylności, wystarczy go umieścić pod bieżącą wodą i dokładnie umyć za pomocą dobrej jakości mydła antybakteryjnego, po czym dokładnie wysuszyć.

Dlaczego kubeczek jest lepszy od tamponu czy podpaski?

Po pierwsze, tampony i podpaski są jednorazowe, a kubeczek nie jest. Jeden może Wam wystarczyć nawet do końca życia, podczas gdy tamponów lub podpasek potrzebujesz ok. 10 tysięcy. Tak, zgadza się, dobrze przeczytałyście. Tylko jedna kobieta w ciągu swojego życia zużywa ok. 10 tysięcy sztuk środków higienicznych podczas okresu. Dziesięć tysięcy! Wyobrażacie sobie ile miejsca musi zajmować dziesięć tysięcy tamponów? Cóż, to wszystko trzeba jakoś utylizować. Kubeczek menstruacyjny jest pod tym względem dużo bardziej ekologiczny, no i oczywiście dużo bardziej ekonomiczny, bo przecież te tampony trzeba kupić. A to kosztuje. Kubeczek menstruacyjny kosztuje trochę więcej niż paczka tamponów, ale jego zakup zwraca się po jakimś czasie, a potem pozwala dalej oszczędzać.

Tampony są niebezpieczne, a podpaski niepewne

Co ważne, nie tylko pod tymi względami kubeczek menstruacyjny ma wyższość nad tamponami. Kubeczek ma jeszcze jedną, niebywałą zaletę, która powinna Was przekonać – można go nosić nawet przez 10 godzin bez przerwy. Wyobrażacie sobie nosić jeden tampon przez 10 godzin? To nie tylko musi makabrycznie wyglądać, ale przede wszystkim może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Tampony w końcu nie są po prostu zwykłym skrawkiem materiału. Są one nasączone całym mnóstwem różnych substancji chemicznych, które uwalniając się w pochwie mogą doprowadzić do groźnego dla zdrowia zespołu wstrząsu toksycznego (TSS), dlatego większości tamponów nie można nosić w sobie dłużej niż przez 8 godzin. Pamiętajcie o tym, bo TSS jest bardzo groźną chorobą, która objawia się m.in. mocnym osłabieniem, bólem głowy, mięśni, zawrotami głowy i wysoką gorączką. Kubeczek menstruacyjny nie niesie takiego zagrożenia – swobodnie możesz położyć się z nim spać i wyjąc go rano, nic złego się nie stanie. Nie, na pewno nie wypadnie i nie sprawi, że po wstaniu z łóżka spotkasz się ze scenerią rodem z horroru.

Co do podpasek, tutaj sprawa jest jasna. Podpaska jest po prostu niepewna. Jeśli nosimy ją długo, w pewnym momencie, w zależności od obfitości krwawienia, zwyczajnie może nie przejść próby. Chyba nie muszę tłumaczyć, że wiąże się to z podwójnym stresem. Wiadomo, mamy okres i hormony wariują, a do tego dostajemy jeszcze w gratisie strach przed krwawą plamą na spodniach. Do tego podpaski niekoniecznie wygodnie się nosi. Z kubeczkiem nie ma takiego problemu. Trzeba się do niego przyzwyczaić, ale gdy już tak się stanie, okres przestaje kojarzyć się z dyskomfortem.

Kubeczek menstruacyjny pozwoli Wam cieszyć się wieloma aktywnościami, których dotąd wolałyście unikać podczas miesiączki. Joga, bieganie, a nawet basen – wszystko jest dozwolone, i całkowicie bezpieczne, o czym możecie się przekonać oglądając poniższą reklamę kubeczka menstruacyjnego Lunette, który zainspirował nas do napisania tego artykułu.

Ok, ale teraz szczerze – czy kubeczek menstruacyjny jest wygodny?

Pewnie wiele z Was zadaje sobie to pytanie. Na pierwszy rzut oka kubeczek wydaje się być duży i niepraktyczny, ale to tylko pozory! Jego kształt został zaprojektowany przez ekspertów, którzy opierali się wyłącznie na wiedzy medycznej i znajomości anatomii kobiecych narządów rodnych. Jest on wykonany ze specjalnego rodzaju silikonu, który pozwala na jego zgięcie w taki sposób, aby umożliwiało bezproblemowe wprowadzenie do pochwy. Jasne, w teorii brzmi to dużo lepiej, niż w praktyce i rzeczywiście, początki mogą być ciężkie.

Gdy kupiłam swój pierwszy kubeczek menstruacyjny, byłam bardzo podekscytowana. „Nareszcie!” – pomyślałam. Wyobraźcie sobie teraz, jak było mi przykro, gdy dostałam okresu i podjęłam pierwszą, rzecz jasna nieudaną, próbę włożenia kubeczka. Trwało to chyba z pół godziny i było okupione stresem, wypiekami na twarzy i płaczem po doznanej porażce. Przez kilka dni w ogóle nie chciałam patrzeć na swój kubeczek, który przecież miał mi sprawić tyle radości. Nie należę jednak do osób, które łatwo się poddają, a więc po kilku dniach znowu spróbowałam – i znowu nie było łatwo, ale tym razem się udało! Zajęło mi to pewnie z 10 minut, ale satysfakcja była nie do opisania. Przekonałam się na własnej skórze, że to nic trudnego i za każdym kolejnym razem włożenie i wyjęcie kubeczka przychodziło mi z coraz większą łatwością.

Wniosek – nawet, jeśli na początku będzie Wam bardzo ciężko włożyć kubeczek do pochwy, nie poddawajcie się! Jeśli Wam nie idzie, być może warto go odłożyć, odpocząć i spróbować ponownie po przerwie. Ważne, żeby sobie nie wmawiać, że „to moja wina, ze mną jest coś nie tak”. Nie, wszystko z Tobą jest ok – to zupełnie normalne. Do kubeczka menstruacyjnego trzeba się po prostu przyzwyczaić. Zapewniam Was, że raczej prędzej niż później nauczycie się go wkładać i za każdym kolejnym razem będzie Wam to zabierało znacznie mniej czasu.

Początki mogą być zniechęcające, ale z czasem łatwo nabrać wprawy.

Mój pierwszy raz był kompletną klęską, ale teraz wyjęcie, opróżnienie, umycie i ponowne włożenie kubeczka stało się moją comiesięczną rutyną. Zajmuje mi to dosłownie kilka chwil i, wbrew temu, co mogłoby się co niektórym paniom wydawać, nie zamienia mojej toalety w miejsce zbrodni. Tak, to jest odpowiedź na kolejny stereotyp związany z kubeczkami menstruacyjnymi, a mianowicie, że wyjęcie grozi rozlaniem. Nie, jeśli robimy to umiejętnie, nie wylejemy ani kropelki. Do każdego kubeczka menstruacyjnego załączona jest instrukcja, w jaki sposób zrobić to prawidłowo. To naprawdę nie jest trudne!

Jeśli jeszcze nie udzieliłam Wam satysfakcjonującej odpowiedzi, postaram się być bardziej konkretna i zrobię to teraz: tak, kubeczek menstruacyjny jest bardzo wygodny. Jest tak wygodny, że w ogóle go nie czujesz. Można o nim zapomnieć, można z nim ćwiczyć jogę, grać w piłkę, tańczyć, pływać. Możemy robić to, na co mamy ochotę i nic złego się nie stanie. Nie, to niemożliwe, by podczas wykonywania tych czynności kubeczek nam wypadł. Zaufajcie mi, to po prostu się nie stanie. Nawet nie chodzi o siłę mięśni dna miednicy, po prostu kubeczek po włożeniu jest w pewnym sensie „zassany” przez pochwę i utrzymuje się sam. Może się odrobinę wysunąć albo schować nieco głębiej, ale w żadnym wypadku nie należy się tym przejmować.

Podsumujmy: czy warto używać kubeczka menstruacyjnego?

Zdecydowanie tak! Jest to świetna metoda zwiększania komfortu i higieny życia podczas miesiączki, która w dodatku jest dobra dla środowiska i pozwala zaoszczędzić pieniądze.

Kubeczek menstruacyjny Lunette możecie kupić w Secret Place
Kubeczek menstruacyjny Lunette możecie kupić w Secret Place

Kubeczek menstruacyjny fińskiej marki Lunette, jak i pozostałe produkty z jej oferty możecie zakupić w naszym ukochanym salonie Secret Place. Spróbujcie, nie pożałujecie!