O co boicie się zapytać...

Miłość, czy pożądanie? LELO sprawdza nasze oczekiwania

Miłość czy pożądanie?

Najbardziej romantyczny dzień w roku coraz bliżej. Właśnie dlatego szwedzka firma LELO, będąca liderem na rynku luksusowych produktów dla dorosłych, postanowiła sprawdzić, czego tak naprawdę oczekujemy od Walentynek. Co jest dla nas ważniejsze – miłość czy pożądanie?

W badaniu wzięło udział ponad 1000 osób z całego świata, a jego wyniki mogą być dla wielu naprawdę zaskakujące!

Miłość czy pożądanie? LELO sprawdza nasze oczekiwania w Walentynki

Miłość czy pożądanie?

Jeśli zagłębimy się w historii święta zakochanych, możemy dotrzeć do wielu interesujących faktów, choć część z nich brzmi dość mrocznie. Starożytni Rzymianie obchodzili wielkie święto płodności, które trwało co rok od 13 do 15 lutego. Później zostało ono zakazane przez Kościół Katolicki, lecz wróciło do łask, choć jest ono dziś celebracją miłości, a nie pożądania.

Czyżby? A jak ludzie z różnych zakątków świata chcieliby świętować Walentynki? Niektóre odpowiedzi były mocno zaskakujące. Znalazły się wśród nich choćby:

· seks w trójkącie

· seks w nietypowych miejscach (wodospad, balkon, zaśnieżony park)

· sesja BDSM

· zmysłowy masaż

Mimo, że większość badanych osób odpowiedziała, że miłość jest najważniejsza w Walentynki, to jednak wciąż nie wyklucza to chęci odważnego eksperymentowania z ukochaną osobą w łóżku. Premiera „Ciemniejszej strony Greya” z całą pewnością wiąże się ze zwiększeniem tej tendencji.

Czy wiek i status związku wpłynął na Twoją odpowiedź?

Miłość czy pożądanie?
Miłość czy pożądanie? Podział wyników ze względu na płeć i status związku (kliknij w obrazek by go powiększyć)

Wychodzi na to, że kobiety poszukują romansu i miłości zwykle wtedy, gdy są singielkami, lub są zamężne (80% wybrało miłość), a jeszcze bardziej, gdy są w związku „bez obrączek”. Kobiety są także bardziej otwarte względem swoich intencji, gdy są w otwartym związku – aż 71% przyznaje, że pożądanie liczy się dla nich bardziej.

Jeśli zaś kwestia dotyczy mężczyzn, wychodzi na to, że im bardziej zaawansowany jest ich związek, tym mniej liczy się dla nich miłość. Wygląda na to, że poszukują oni miłości jedynie na pierwszych stopniach budowania związku, natomiast pożądanie staje się dla nich bardziej istotne, gdy wezmą ślub – prawie 40% mężczyzn z tej grupy na pytanie „miłość czy pożądanie”, odpowiedziało: pożądanie.

Wiek to więcej, niż tylko liczba

 Miłość czy pożądanie?
Miłość czy pożądanie? Wyniki w oparciu o płeć oraz wiek (kliknij w obrazek by go powiększyć)

Co zaskakujące, ogólny trend (bez względu na płeć) jest następujący – im starsi jesteśmy, tym bardziej istotne w naszym życiu jest pożądanie. Czy jest tak dlatego, że im jesteśmy starsi, tym mniej czujemy? Czy może już nie poszukujemy miłości, a będąc pewni naszych relacji, większą wagę poświęcamy właśnie pożądaniu?

Międzynarodowe języki miłości i pożądania

Miłość czy pożądanie?
Miłość czy pożądanie? Podział wyników wg państw (kliknij w obrazek by go powiększyć)

Mimo, że w większości państw świata większą wagę kładzie na miłości, Grecy są bliscy pierwotnej wersji święta zakochanych – aż 67% Greków wybrało pożądanie. Wychodzi na to, że Polska jest krajem, w którym miłość stawiana jest na pierwszym miejscu. Polacy zajęli pod tym względem pierwsze miejsce w tabeli! Zdecydowana większość, bo aż 88% respondentów z Polski odpowiedziała, że miłość jest dla nich ważniejsza od pożądania. Zgadzacie się z tym wynikiem? Podzielcie się swoją opinią w komentarzach!


Na podstawie: Donna Turner dla LELO