Kultura Ciekawostki Bielizna

Pantalony, gatki, kalesony – krótka historia damskich majtek

Historia damskich majtek

Nikogo nie zaskoczy fakt, że człowiekowi pierwotnemu majtki nie były do szczęścia potrzebne. Co bardziej zaskakujące, ludzkość uważała ten element garderoby za zbędny aż do drugiej połowy XIX wieku. Wcześniej ich noszenie przez kobiety budziło wiele kontrowersji i było tematem gorącej debaty. Uważane one były za element nieczysty, a nosiły je głównie kurtyzany oraz aktorki. Do upowszechnienia majtek w dużej mierze przyczyniły się coraz krótsze spódnice oraz sport.

Na początku były pantalony

Za pierwszą formę majtek uważane są pantalony. Były to jedwabne, płócienne bądź aksamitne spodenki, które sięgały aż do kolan. Z początku nosiły je wyłącznie włoskie kurtyzany, skutecznie tym samym zakrywając kobiece wdzięki. Bardziej zaskakującym jest jednak fakt, że taką bieliznę nosiła także Katarzyna Medycejska, która z byciem kurtyzaną nie miała nic wspólnego. Zakładała ją podczas jazdy konnej, by chronić swoje intymne miejsca. Stanowiła ona jednak wyjątek, gdyż aż do XVII wieku pantalony były uważane za wulgarne.

Załóż do tańca kalesony

Kolejnym rewolucyjnym krokiem we wprowadzeniu majtek do powszechnego obiegu był dekret Ludwika XV, który nakazywał noszenie kalesonów kobietom pracującym jako aktorki bądź tancerki. Zakończone one były ściągaczem oraz falbanką, skutecznie zasłaniając tym samym kobiece ciało. Miało to na celu ukrycie kobiecych miejsc intymnych podczas wykonywania żywiołowego kankana. Problem braku kalesonów był w ówczesnych czasach na tyle poważny, że we francuskiej policji utworzono wydział do spraw pantalonów. Inspektorzy tego wydziału chodzili codziennie na spektakle, by sprawdzić, czy tancerki aby na pewno założyły majtki.

Ewolucji ciąg dalszy

Przełom XIX i XX wieku obfitował w wiele nowości. W tym okresie pojawiły się różne modele majtek. Kobiety miały do wyboru majtki rozcinane, z klapą oraz zbudowane z samych nogawek i specjalnego pasa. W tym okresie powstały w Anglii specjalne majtki dla dziewczynek ćwiczących gimnastykę. Śmiało można uznać, że to właśnie wtedy majtki weszły do powszechnego obiegu. Nowoczesne kobiety nie chciały zrezygnować z wygody, jaką dawała im ta część garderoby. Miało to związek z ówczesną modą na suknie z kynoliny. Kreacje te miały tendencję do podwijania się i odsłaniania tym samym intymnych partii ciała.

Majtki codziennie

Kolejnym okresem istotnym dla historii majtek jest dwudziestolecie międzywojenne. W 1928 roku niemiecka marka zaprezentowała pierwszą kolekcję bawełnianej garderoby, która wyglądem przypominała dzisiejsze majtki. Jednakże dopiero po II Wojnie Światowej bielizna damska zyskała uznanie. Pod koniec lat 50-tych. miał miejsce pierwszy pokaz majtek, który zorganizowała marka Triumph. W tym okresie zaczęły tracić one swoją pierwotną rolę, którą była ochrona przed zimnem, a stały się elementem ponętnym i zmysłowym. Kolejnym etapem były lata 70-te, kiedy to australijski projektant mody Rudi Grenreich stworzył figi. Miały one stanowić nietypowy prezent ślubny. Niemniej jednak bardzo szybko podbiły one świat zdobywając serca wielu kobiet. Do dziś figi są uznawane za najwygodniejszy oraz najzdrowszy rodzaj majtek. Kolejnym etapem było powstanie stringów – majtek charakteryzujących się skąpym trójkątem z przodu oraz wąskim paseczkiem z tyłu.

Majtki obecnie

W obecnych czasach mamy bardzo szeroki wybór majtek – począwszy od szortów, przez figi, na seksownych stringach kończąc. Wykonane ze zmysłowych koronek, czy zwykłej bawełny są niezbędne w naszych garderobach. Obecnie branża bieliźniarska poszła o krok dalej tworząc majtki bez kroku. Ciężko je uznać za element garderoby chroniący miejsca intymne, jednak stanowi on ciekawy akcent seksownego ubioru. Ponadto z całą pewnością stanowi wygodne rozwiązanie w sytuacjach intymnych. Czy biorąc pod uwagę stale zmniejszającą się ilość materiału potrzebną do wytworzenia majtek jest szansa, że majtki ponownie znikną z naszych szaf? Ciężko stwierdzić. Nie da się jednak ukryć, że XXI wiek daje nam szerokie spektrum wyboru bielizny.