Pwerifit

Trening mięśni dna miednicy to temat omawiany od dawna. To, jak bardzo jest on ważny dla zdrowia uroginekologicznego kobiety oraz jakości jej życia seksualnego jest powszechnie wiadome. Na rynku dostępnych jest wiele różnych akcesoriów do ćwiczenia mięśni Kegla. Dobór odpowiedniego gadżetu jest nie tylko warunkiem skuteczności treningu mięśni dna miednicy, ale często również ciekawym motywatorem do regularnego wykonywania ćwiczeń.

Lekarze i fizjoterapeuci od dawna zalecają kobietom trening mięśni dna miednicy (z ang. Pelvic Floor Muscle Training, PFMT), nazywany również treningiem mięśni Kegla czy ćwiczeniami Kegla. Już sam ich pionier dr Arnold Kegel zauważył, że nie tylko pozwalają one utrzymać kobiecie dobre zdrowie uroginekologiczne, ale polepszają również jakość jej życia seksualnego.

Pierwszym ciężarkiem do ćwiczenia mięśni dna miednicy był ten, którym posługiwał się wspomniany już dr Kegel. Z biegiem lat jednak pojawiły się kolejne „przyrządy treningowe”, począwszy od kulek gejszy, poprzez zestawy kulek progresywnych, po wibrujące jajeczka z wbudowanymi programami treningowymi i te sterowane za pomocą aplikacji mobilnych.

Trwają jednak dyskusje nad tym, czy ćwiczyć należy z gadżetem, czy bez niego oraz jak wybrać ten właściwy, jeśli zdecydujemy się sięgnąć po taki gadżet. Nie ulega jednak wątpliwości, że należy ćwiczyć, jak również, że większość kobiet powinna trenować swoje mięśnie dna miednicy codziennie.

Akcesoria do ćwiczeń mięśni Kegla

  • Kulki gejszy

Kulki gejszy, nazywane również kulkami waginalnymi to zazwyczaj dwie kulki połączone ze sobą. Dostępne są również zestawy progresywne, w skład których wchodzi kilka kulek o odmiennej masie, różnie ze sobą zestawianych w zależności od zaawansowania treningu.

W naszym sklepie internetowym znajdziecie między innymi:

Kulki gejszy JoyDivision Joyballs Trend: mogą być używane przez kobiety w każdym wieku, w każdym momencie życia, jednak szczególnie polecane są osobom, które borykają się z problemami nietrzymania moczu czy opadania narządów rodnych.

Zestaw trzech progresywnych kulek gejszy Je Joue Ami: ten przepiękny zestaw jest jednym z najlepszych zestawów progresywnych kulek gejszy. Pierwsza z nich, pojedyncza, jest lekka i idealna dla początkujących. Druga, podwójna, odrobinę cięższa przeznaczona jest dla kobiet średniozaawansowanych, trzecia stworzona jest dla kobiet zaawansowanych, przeznaczona na ostatni etap treningu.

  • Jajeczka wibrujące

W przeciwieństwie do kulek waginalnych, jajeczka przeznaczone do ćwiczeń mięśni dna miednicy wibrują. Wibracje informują kobietę, kiedy powinna napiąć mięśnie i kiedy je rozluźnić. Dodatkową zaletą tego rodzaju produktów jest to, że wibracje masują mięśnie. Dla wielu kobiet ćwiczenia z zastosowaniem wibrującego gadżetu są również o wiele przyjemniejsze niż te z pomocą tradycyjnych kulek. Programy treningowe wbudowane w niektóre wibrujące jajeczka same podwyższają poziom zaawansowania treningu oraz pilnują czasu ćwiczeń i ilości powtórzeń, przez co trening nie wymaga dodatkowego zaangażowania i skupienia uwagi kobiety.

  • Gadżety z aplikacją mobilną

Jeszcze bardziej zaawansowanym technologicznie gadżetem są kulki waginalne oraz jajeczka wibrujące sterowane z poziomu aplikacji mobilnej. Dzięki aplikacji możemy zobaczyć siłę i prędkość skurczu mięśni na wykresie, zapisywać wyniki, porównywać je w czasie, zapisywać ulubione programy treningowe oraz masaże, i wiele innych. Często programy treningowe stworzone są w formie prostych gier, dzięki czemu trening nabiera lekko zabawnego charakteru i jest przez to o wiele przyjemniejszy.

W naszym sklepie internetowym znajdziecie między innymi kulki marki We-Vibe sterowane aplikacją. We-Vibe Bloom wibrujące kulki gejszy koralowy to naprawdę wyjątkowy, wielofunkcyjny gadżet, który świetnie sprawdzi się podczas treningu mięśni kegla. Gadżet marki We-Vibe pełni rolę progresywnych kulek gejszy oraz wibrujących jajeczek dopochwowych. Wykonane są z przyjemnego w dotyku silikonu medycznego.

Perifit

Polecamy również interaktywne urządzenie do prawidłowego treningu mięśni dna miednicy o nazwie Perifit. Wibrujące urządzenie do ćwiczeń mięśni Kegla pozwala na ćwiczenia w zaciszu własnego domu i oferuje programy wspierające walkę z takimi problemami, jak nietrzymanie moczu, powrót do formy po porodzie, brak satysfakcji seksualnej, nadreaktywny pęcherz, obniżenie narządów rodnych. Wystarczy regularny trening jedynie przez 5 minut dziennie. W Secret Place dostępna jest 30-dniowa gwarancja satysfakcji.

„Perifit to interaktywne urządzenie, pozwalające na prawidłowy trening mięśni dna miednicy w zaledwie 5 minut dziennie – tylko tyle dzieli Cię od odczuwalnych efektów. Ten niewielki przyrząd skutecznie wspiera walkę z nietrzymaniem moczu, powrotem do formy po porodzie, brakiem satysfakcji seksualnej, nadreaktywnym pęcherzem. Perifit to urządzenie połączone z bezpłatną, interaktywną aplikacją. Zapewnia ekscytujące treningi w postaci gier, które kontrolujesz przez skurczanie i rozkurczanie mięśni Kegla”.

Więcej o Perifit przeczytasz w tym tekście!

Jak trenować?

W zależności od tego, który gadżet wybierzemy, trenować mięśnie dna miednicy można dwojako. Trening pasywny polega na utrzymywaniu w pochwie kulek waginalnych w pozycji stojącej, bez poruszania się oraz świadomego napinania mięśni. Taka forma ćwiczeń stabilizuje mięśnie dna miednicy i wzmacnia napięcie toniczne. Trening aktywny wymaga natomiast wykonywania podczas ćwiczeń codziennych czynności lub świadomego napinania i rozluźniania mięśni dna miednicy. Czas skurczu oraz ilość powtórzeń zależą od stanu mięśni kobiety oraz poziomu zaawansowania w treningu.

Czy warto stosować akcesoria?

Świadomy i przemyślany wybór gadżetu do ćwiczeń mięśni Kegla niewątpliwie podnosi skuteczność treningu. Przed zakupem wybranego produktu lekarze zalecają konsultacje, celem oceny stanu zdrowia uroginekologicznego oraz mięśni dna miednicy. Inną kluczową kwestią, jest właściwe zlokalizowanie przez kobietę mięśni Kegla (jak to zrobić?), jak również prawidłowa aplikacja wybranego gadżetu treningowego wewnątrz ciała. Tu także w razie trudności zalecana jest konsultacja z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Dobrze dobrany i prawidłowo stosowany gadżet do ćwiczeń sprawia, że regularny trening poprawia napięcie i siłę mięśni, przyczyniając się do zachowania dobrego zdrowia, a w wielu przypadkach także do wyeliminowania wielu już występujących dolegliwości uroginekologicznych.

Jakie są ograniczenia?

Ograniczenia dla stosowania poszczególnych produktów wspierających trening mięśni Kegla wynikają z rodzaju terapii i treningu oraz stanu zdrowia kobiety. Nie ma przeciwwskazań uniwersalnych. Co dla jednej kobiety okaże się dobre, dla innej może być niewskazane. Stąd też tak ważne jest indywidualne dobranie gadżetu i programu treningowego. Jak wspomniano, zalecana jest również wcześniejsza konsultacja ginekologiczna. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, cierpiących na jakiekolwiek zaburzenia czy objawy uroginekologiczne.

--------------

Na podstawie: M. Starzec, A. Jakóbik: Stożki waginalne, kulki gejszy i trenażery dopochwowe jako element treningu mięśni dna miednicy – przegląd informacji i aktualne zalecenia, w: Przegląd Seksuologiczny 2018, TOM XV, Zeszyt 1, Nr 53, str. 35-41.