O co boicie się zapytać...

Lubrykant – czym się sugerować by znaleźć odpowiedni

Lubrykant, czyli środek do nawilżania miejsc intymnych, to substancja najczęściej występująca w formie płynu lub żelu (dużo rzadziej w formie kremu), którą stosuje się na miejsca intymne przed stosunkiem. Ma to na celu zmniejszenie tarcia i wzmocnienie doznań, a co za tym idzie także ogólnej satysfakcji ze stosunku. To nie prawda, że lubrykant powinien być stosowany jedynie przez te Panie, które mają problemy z suchością pochwy, choć oczywiście – jest to środek bardzo wskazany na taką dolegliwość. Lubrykant będzie służył każdemu, komu zależy na tym, żeby mieć dobry seks. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Indianie, stosowanie środków nawilżających zwiększa komfort i wrażenia wynikające ze stosunku seksualnego. Często jednak wybór odpowiedniego środku jest kłopotliwy, ze względu na ich bardzo dużą różnorodność. Jaki lubrykant wybrać? Zapraszamy do zapoznania się z naszym krótkim przewodnikiem.

Jak wybrać idealny lubrykant?

Lubrykanty dzielimy przede wszystkim ze względu na skład. Pod tym względem wyróżniamy środki na bazie wody, silikonu, tłuszczu a także lubrykanty hybrydowe.

Jak wybrać lubrykant

Lubrykant wodny

Lubrykant wodny
Pjur Aqua – najbardziej uniwersalny lubrykant wodny

To najbardziej podstawowy i bezpieczny rodzaj lubrykantu. Dlaczego bezpieczny? Bo używając go nie trzeba praktycznie o niczym pamiętać. Świetnie nadaje się do stosunku waginalnego, jest jak najbardziej kompatybilny ze wszystkimi rodzajami prezerwatyw oraz, co najważniejsze, można go używać z zabawkami – są one w większości zrobione z silikonu medycznego, który może ulec zniszczeniu w kontakcie z silikonem lub tłuszczem.

 

Lubrykant silikonowy

Jest środkiem, którego pod żadnym pozorem nie wolno używać z zabawkami wykonanymi z silikonu. Tego typu środek wejdzie z silikonem w reakcję, czego efektem jest widoczna na pierwszy rzut oka deformacja i brzydki zapach. Czym się różni od wodnego? Przede wszystkim konsystencją, tego typu środki dają także inny poślizg. W dotyku są zupełnie inne, niemalże jedwabiście gładkie. Nie wchłaniają się w skórę, dzięki czemu kilka kropel wystarczy na długotrwałe nawilżenie. Niestety, w przeciwieństwie do lubrykantów na bazie wody, te silikonowe nigdy nie będą jadalne, zawsze natomiast będą plamić, dlatego należy uważać. No i ostatnia sprawa, to uczulenia – choć zdarza się to bardzo rzadko, niektóre osoby są uczulone na silikon. Dostępne są także środki hybrydowe – lubrykant hybrydowy w swoim składzie będzie miał zarówno wodę, jak i silikon. Nie będzie tak plamić, będzie się za to dłużej utrzymywał na ciele od wodnego i zapewniał lepszy poślizg. Nadal jednak pod tym względem będzie gorszy od silikonowego.

Lubrykant silikonowy

Lubrykant tłuszczowy

Tego typu mazidła nie nadają się do użytku z prezerwatywami lateksowymi i przeznaczone są przede wszystkim do seksu analnego. Dosyć brudzą, ale wciąż posiadają bardzo szerokie grono zwolenników – dają jeszcze lepsze nawilżenie od silikonowych, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w bardziej ekstremalnych sytuacjach.

Wiemy już, czym jest lubrykant, jakie są jego rodzaje i czym się od siebie różnią. Pójdźmy zatem o krok dalej i podzielmy smarowidła ze względu na ich zastosowanie.

Bardzo fajnymi produktami są lubrykanty jadalne (smakowe). Tego rodzaju lubrykant zawsze jest wykonany na bazie wody i jego podstawową zaletą jest to, że jest całkowicie nieszkodliwy, nawet po połknięciu. Dostępna jest cała paleta smaków – truskawkowe, malinowe, a nawet bardziej zmyślne, jak orzech macadamia czy kawa cappuccino. Oczywiście, ich smak będzie nieco „chemiczny” i nie będzie smakował dokładnie tak, jak świeże owoce, nie będzie miał także aromatu świeżo parzonej kawy. Nie znaczy to jednak, że są niesmaczne! Ponadto na rynku dostępne są jadalne lubrykanty, których skład jest w stu procentach wegański, czyli nie posiadają żadnych sztucznych barwników i konserwantów.

Lubrykant rozgrzewający
Lubrykanty rozgrzewające i smakowe

Dostępne są także lubrykanty odpowiednie do zabaw z temperaturą – czyli mamy na myśli środki rozgrzewające i chłodzące. Lubrykant chłodzący dzięki dodatkowi mentolu doskonale sprawdzi się np.. podczas zabaw w upalnej, letniej atmosferze. Lubrykant rozgrzewający będzie miał skład wzbogacony o substancje, które dają przyjemny efekt ciepła. Często są także wzbogacone o składniki stymulujące, czyli takie, które zwiększą przepływność naczyń krwionośnych, dzięki czemu miejsca intymne są bardziej wrażliwe na bodźce.

Na rynku jest także dostępna gałąź środków, które są nazywane „medycznymi” – będą one idealne szczególnie dla osób dojrzałych, kobiet w ciąży oraz podatnych na wszelkiego rodzaju infekcje intymne.

1 Comment

Kliknij, aby dodać komentarz