Ciekawostki Gadżety erotyczne

Wibrator ma już 150 lat!

Hamilton Beach Vibrator

Od urządzenia medycznego do najpopularniejszego gadżetu erotycznego – wibrator zrobił oszałamiającą karierę i ma naprawdę ciekawą historię. W tym roku obchodzimy 150-te urodziny wibracji!

Pierwsze wibratory

Pierwsze gadżety erotyczne pojawiły się już w czasach starożytnych. Używano wówczas np. kamiennych fallusów, a sama Kleopatra sprawiała sobie ponoć przyjemność za pomocą tykwy pszczołami. Nie mniej dopiero w 1869 roku, czyli dokładnie 150 lat temu na świecie pojawił się pierwszy wibrator.

Manipulator Georga Taylora
źródło: obrag.org

Był on dziełem Georga Taylora i nazywany był „Manipulatorem”. Był to pokaźnych rozmiarów mechaniczny wibrator napędzany parowo. Kilka lat później, bo już na początku lat 80-tych XIX wieku Joseph Mortimer Granville opatentował pierwszy wibrator elektryczny, którego nazwał „Percateur”.

Do czego służyły wibracje?

Macaura Pulsocon
źródło: antiquevibratormuseum.com

Oba te wynalazki służyły celom medycznym. Za ich pomocą wykonywano masaże i w ten sposób leczono szereg dolegliwości. Wcześniej masaże te wykonywano ręcznie, ale wprowadzenie „automatyzacji” terapii pozwoliło lekarzom przyjmować więcej pacjentów i jednocześnie wyeliminować problem ewentualnych kontuzji nadgarstków. Wbrew jednak hollywoodzkim produkcjom – pierwsze wibratory wcale nie służyły doprowadzaniu kobiet do orgazmów. Okolice intymne, w tym również wewnętrzną stronę ud podczas takiego masażu bezwzględnie omijano. Lekarze przestrzegali wręcz przed masowaniem nieodpowiednich partii ciała, bo mogło to doprowadzić do niedopuszczalnego podniecenia pacjentki.

W Polsce lekarze korzystali z wibratorów już pod koniec XIX wieku, a ich powszechność była wynikiem wiary w skuteczność masaży. Przez kilkadziesiąt lat nawet „mięsienie”, czyli masowanie poprzez „wytelepanie” było oddzielną specjalizacją lekarską. I do tego właśnie uzdrowicielskiego „wytelepywania” używano wibratorów.

Z gabinetu lekarskiego do domów prywatnych

Turystyczny aparat do masażu
źródło: historia.trojmiasto.pl

Ze zbawiennego działania wibracji korzystano zatem początkowo w gabinetach lekarskich. Nie mniej szybko rosnąca popularność tej formy terapii sprawiła, że zaczęły pojawiać się różne rodzaje wibratorów, np. pompujące wodę pod dużym ciśnieniem. Ponadto wysoki popyt na „wibracyjne” masaże sprawił, że z biegiem czasu wibratory stały się powszechnie dostępne i można je było kupić w aptece.

Jak widać wibrator odbył długą i ciekawą podróż. Przez długi czas wcale nie służył nam jako gadżet erotyczny, a bardziej jako sprzęt rehabilitacyjny.

 

Dowiedz się więcej:

„Epoka hipokryzji. Seks i erotyka w przedwojennej Polsce” K. Janickiego

„Wieki bezwstydu. Seks i erotyka w starożytności” A. Węgłowskiego

Obie książki możesz kupić na Paskarz.pl  z 38% rabatu! Wystarczy, że w koszyku użyjesz kodu SECRETPLACE

Kod rabatowy jest ważny do końca 2019 roku.