Kultura O co boicie się zapytać...

Żądza pieniądza. Dominacja finansowa – sposób na zarabianie, czy nowy fetysz?

dominacja finansowa - co to jest?

Pieniądze – wymyślili je Fenicjanie, przyczyniając się tym samym w znacznym stopniu do ułatwienia pracy starożytnym handlarzom. W obecnych czasach nie wyobrażamy sobie życia bez nich. Kochamy je mieć, gdyż to one dają nam poczucie stabilności, otwierają nowe możliwości i pozwalają na realizację najskrytszych pragnień. W dobie kapitalizmu to pieniądz zawładnął światem. Jest on wszechobecnym narzędziem dającym poczucie władzy. Istnieje jednak grupa ludzi zmęczonych kapitalistyczną pogonią za pieniądzem.

Czym jest dominacja finansowa?

Financial Domination, w skrócie FinDom, to dominacja za pomocą pieniądza. Nie należy jej jednak mylić z Dominatrix, czyli dominacją komercyjną, w której pieniądz stanowi środek do osiągnięcia celu, jakim jest realizacja seksualnych potrzeb. FinDom opiera się w głównej mierze na aspekcie psychologicznym, jakim jest oddanie kontroli nad wydatkami. Fetysz ten, raczkujący dopiero w Polsce zaczął rozkwitać w Stanach Zjednoczonych z początkiem lat 90. XX wieku. Wtedy też ulegli mężczyźni chcąc uwolnić się od kapitalistycznych żądz postanowili oddać swój dobytek pod pieczę dominujących kobiet, dając im jednocześnie władzę nad swoim życiem.

Pieniądze kontrolowane

Dominacja finansowa to fetysz polegający na kontroli finansów uległego sprawowanej przez FinDom, nazywaną Dominą, Boginią czy Panią. Podwładni, zwani przez swoją Panią  świnką skarbonką, ludzkim bankomatem czy po prostu niewolnikami finansowymi, poddają swoje wydatki pod ścisłą kontrolę swojej Bogini. W zależności od indywidualnych ustaleń sprawuje ona całkowitą bądź częściową pieczę nad budżetem. Zazwyczaj dominacja finansowa opiera się na indywidualnej rozmowie Dominy z uległym, podczas której przedstawiane są jego dochody oraz wydatki. Na tej podstawie Domina ustala plan budżetowy, a następnie kontroluje jego realizację. Kontrola ta może się opierać na codziennym raportowaniu wydatków i przedstawianiu rachunków. Jednak w skrajnych przypadkach ulegli mężczyźni oddają swojej Dominie dostęp do swoich kont bankowych. Często także przesyłają oni określone sumy pieniędzy swojej Pani tylko po to, by ją uszczęśliwić.

Co ich kręci, co ich podnieca?

Dostając pieniądze od swoich uległych, kobiety dominujące czują pełnię władzy. To w ich rękach spoczywa środek, który w dzisiejszych czasach rządzi światem. Dzięki nim mogą kontrolować każdy aspekt życia swoich uległych. Ponadto czują się wyróżnione tym, że to właśnie im przekazywane są pieniądze, które mężczyźni zarobili swoją ciężką pracą. Z bardziej prozaicznych powodów wymienić można osiągnięcie korzyści majątkowej w przyjemny sposób. O ile łatwo jest zrozumieć motywację kobiet zajmujących się zawodowo dominacją finansową, o tyle zrozumienie motywacji uległych jest nieco trudniejsze. Aby ją pojąć należy poddać w rozważanie pytanie, czy pieniądze dają wolność, czy zniewolenie? Z jednej strony dzięki nim możliwa jest spokojna egzystencja, samorealizacja oraz szeroko pojęte przyjemności. Z drugiej strony zaś irracjonalna pogoń za pieniądzem często sprawia, że człowiek zostaje zniewolony przez kapitalistyczną machinę, która czyni z niego trybik, a posiadanie pieniędzy staje się celem samym w sobie, a nie narzędziem do realizacji własnych potrzeb. Oddając władzę nad pieniędzmi osobie trzeciej tak naprawdę można poczuć prawdziwą wolność. To intymność w bardzo kapitalistyczny i masochistyczny sposób.

Szantaż, gwałt na portfelu?

Aby upokorzyć swoich uległych Dominy mogą dokonać tzw. gwałtu na ich portfelach, który polega na wydaniu wszystkich oszczędności niewolnika i pozostawieniu go z niczym. Często także elementem gry staje się szantaż wobec uległego, który musi zapłacić odpowiednią sumę by spełnić żądania szantażystki. Czynnikiem pobudzającym jest myśl o inwazji Domme na przestrzeń osobistą, którą stanowią finanse. W zależności od tego, czy uległy był grzeczny, czy nie, albo żyje on o chlebie i wodzie, albo na całkiem przyzwoitym poziomie. To jego Pani decyduje o tym, na co może wydać pieniądze, a czego musi sobie odmówić. Forma ta wymaga, by oddać całą władzę, jaką dają nam pieniądze jednej osobie, która może zrobić z nimi co tylko chce.

42000 dolarów za godzinę?!

O dominacji finansowej zrobiło się głośno w 2014 roku, kiedy to pewna Domina zorganizowała aukcję internetową, na której zaoferowała godzinną sesję internetowej dominacji. Aukcja ta została wygrana przez anonimowego mężczyznę z Australii, który wygrał ją oferując sumę 42 tysiące dolarów. Maitresse Madeline, czyli pomysłodawczyni aukcji, zawodowo piastująca stanowisko reżysera w wytwórni filmowej kink.com zalogowała się, by odbyć sesję, jednak mężczyzna zaraz po wykonaniu transferu pieniędzy zniknął. Do dziś nie wiadomo kim był i dlaczego zdecydował się na taki krok.

Ratunek dla rozrzutnych

Dominacja finansowa może budować, ale może też niszczyć. Znane są historie uległych, którzy dzięki profesjonalnym FinDom doszli do ładu ze swoim finansami. Dobra domina finansowa potrafi na tyle sprawnie zarządzać budżetem, że jest w stanie zniwelować wszelkie długi, pożyczki, kredyty czy debety na kontach. Jest to na pewno wygodne rozwiązanie dla osób mających problemy z rozsądnym gospodarowaniem pieniędzmi.

Ciemna strona dominacji finansowej

Jednak są także ciemne strony FinDom. Niejedna domina potrafi doprowadzić swoich uległych do ruiny finansowej w ramach kary bądź z egoistycznej chęci posiadania. Zmuszają one mężczyzn do wydania wszystkich oszczędności i zostawiają ich z pustymi kieszeniami bądź debetem na koncie. Ponadto zdarzają się sytuacje, w których ten fetysz tak uzależnia, że prowadzi do zachowań destrukcyjnych. Znane są przypadki mężczyzn, którzy okłamują swoje partnerki życiowe, rodziny, czy nawet kradną. A w trakcie tych działań w głowie kołacze im tylko jedna myśl – zaspokoić potrzeby swojej Bogini. Czy jest to etyczne? Ciężko powiedzieć, tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Póki obie strony wyrażają zgodę na takie działania, to wszystko to odbywa się w ramach obopólnej zgody.

Jak być dobrą FinDom?

Podstawą bycia dobrą Dominą finansową jest świadomość, że należy poświęcić naprawdę dużo czasu by rzetelnie zarządzać finansami swoich podopiecznych. Ponadto nie można zapominać, że bycie FinDom nie ogranicza się tylko do bycia doradcą finansowym, a najważniejszym aspektem tego fetyszu jest dominacja. W związku z tym najlepiej jest łączyć fetysz dominacji finansowej z innymi praktykami. Trzeba mieć świadomość, że przypadki w których mężczyzna da kobiecie pieniądze tylko dlatego, że dostał takie polecenie są nieliczne i stanowią raczej wyjątek niż regułę.

Siła pieniądza

Nie wolno zapominać, że to w pieniądzu drzemie siła dominacji. W związku z tym Domina nie może pokazać swojej słabości wynikającej z niewystarczającej ilości środków do życia. Wymagając od swoich uległych opłaty czynszu, czy innych bieżących rachunków powstaje wrażenie, że Domina żyje w symbiozie ze swoim uległym albo wręcz – pasożytuje na nim. Takie działania są niedopuszczalne, gdyż powstaje wtedy obraz kobiety słabej, niemogącej egzystować bez mężczyzny.

Budowanie autorytetu

Następną istotną kwestią jest to, by nie łączyć dominacji z miłością fizyczną. Seks jest uważany za potężne narzędzie dające władzę, jednak obnażając się przed swoimi uległymi Domina traci cały swój autorytet. Jedyną osobą, która może się rozbierać w tej relacji jest ON. By znaleźć potencjalnych uległych trzeba także sprawiać wrażenie profesjonalistki. Pożądane jest posiadanie własnej strony internetowej oraz profili w mediach społecznościowych, na których będzie jasno pokazany kontent oraz zakres usług. Pozwala to zaoszczędzić wiele cennego czasu i przeprowadzić wstępną selekcję. Ponadto należy pamiętać, że to uległy ma zabiegać o względy Pani, a nie na odwrotnie. Początki zawsze są trudne jednak szukanie uległych na siłę to nie jest dobry pomysł.

Wartość człowieka mierzona w dolarach

Ludzie mierzą swoją wartość za pomocą pieniędzy i wykorzystują to jako metodę psychologicznej samookaleczenia. Rzeczywiście, w naszym społeczeństwie jesteśmy w dużej mierze zdefiniowani przez nasze pieniądze i często stanowią one wyznacznik używany przez mężczyzn do porównywania się z innymi. Findom to po prostu kolejna forma eskapizmu dla ludzi, którzy zmagają się z codziennym życiem w tym dziwacznym nowoczesnym społeczeństwie z obsesją na punkcie gotówki. Ludzie zawsze mieli dziwny związek z pieniędzmi, ponieważ są one powiązane z władzą. Podobnie jak niektórzy mężczyźni uwielbiają rozpieszczać kobiety, inni uwielbiają przekazywać kontrolę nad swoimi finansami. Czy fetysz dominacji finansowej ma szansę zaistnieć w Polsce? Ciężko powiedzieć. Wyraźny podział klasowy sprawia, że tylko nieliczni są w stanie w pełnym zakresie praktykować dominację finansową. Z drugiej strony dominacja finansowa już od dawna istnieje w naszym kraju pod płaszczem tradycyjnego modelu rodziny, w którym to mężczyzna zarabia pieniądze, a kobieta nimi gospodaruje.

Tagi