Newsletter
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco
Jak rozmawiać z dziećmi o seksie? To pytanie od lat sprawia kłopot świeżo upieczonym rodzicom. Jak podejść do tak delikatnego i wymagającego tematu jakim jest seks i wydawanie na świat potomstwa, jednocześnie nie wywierając negatywnego wpływu na kształtującą psychikę dziecka? Każdy rodzic małego dziecka zdaje sobie sprawę, że prędzej czy później nadejdzie ten przerażający moment i dziecko zapyta: „mamo/tato, skąd się biorą dzieci?”. Nie da się tego uniknąć, tym bardziej że poziom edukacji seksualnej w szkołach często jest oceniany przez rodziców jako niezadowalający. Dziecko po zajęciach przygotowujących do życia w rodzinie, jeżeli wcześniej nie zdobyło elementarnej wiedzy o ludzkiej biologii, często ma w głowie więcej pytań niż odpowiedzi. Co robić, żeby tego uniknąć? Psychologowie są zgodni, że historie o pszczółkach i miodzie, bocianach z torbami i cudownej kapuście raczej zaszkodzą, niż pomogą. To tylko odkładanie problemu na później, a problem narasta, bo dziecko pyta gdy czegoś nie rozumie i czuje się oszukane jeżeli wyczuje, że uciekamy od udzielenia odpowiedzi. Wtedy zaczyna szukać na własną rękę: wśród rówieśników, w internecie, czyli wszędzie tam, gdzie czekają na nie zagrożenia.
Jeżeli chcemy uniknąć niebezpieczeństw, na jakie narażone jest dziecko pozbawione wiedzy o seksie, musimy być przygotowani na sytuację, w której zacznie zadawać pytania. Wybrniemy z tej sytuacji z twarzą tylko wtedy, gdy będziemy się trzymać ściśle planu.
Jak rozmawiać z dziećmi o seksie tak, by nie namieszać im w głowach? Gdy dziecko zacznie zadawać pytania o seks, naszym zdaniem najlepiej, jako rodzic, udzielić mu szczerych, wyczerpujących odpowiedzi. Oczywiście najlepiej swoje dzieci znają rodzice, dlatego poniższe porady to jedynie sugestie.
To, że Twoje koleżanki czy koledzy już uprawiają seks, wcale nie oznacza, że są na to gotowi, ani tym bardziej, że Ty jesteś. Jeżeli nie czujesz, że tak jest, odmów. Nawet jeżeli ta druga osoba naciska, nie może kazać robić Ci nic wbrew Twojej woli. Jeżeli druga strona nie potrafi zrozumieć Twoich oporów i stale namawia, być może wcale nie jest odpowiednią osobą, by rozpocząć z nią współżycie.
Czyli, mówiąc wprost - pamiętaj o prezerwatywie. To podstawowe, najpopularniejsze i relatywnie najbardziej skuteczne zabezpieczenie. Prezerwatywa chroni przed zajściem w ciążę, ale nie tylko. Jest to także zabezpieczenie przed różnego rodzaju chorobami przenoszonymi drogą płciową.
To proste, jeżeli nie masz ochoty na seks - odmawiasz. Seks to przyjemność dla obu stron, dlatego jeżeli akurat nie jesteś w nastroju, powiedz o tym partnerowi. Jeżeli nie zrozumie, to znaczy że traktuje Cię przedmiotowo i nie jest Ciebie wart.
Seks to piękne i wspaniałe doświadczenie, które w ciągu Twojego życia będzie Ci sprawiać wiele radości, ale jedynie pod warunkiem, że nie będziesz mieć o nim zbyt wybujałych wyobrażeń. Pamiętaj, że filmy pornograficzne nie są wyznacznikiem tego, jak powinien wyglądać dobry seks.
Nie pozwól sobie wmówić, że Twoje ciało posiada jakiekolwiek niedoskonałości. Jeżeli Twój partner tak twierdzi, albo upiera się, byś coś w sobie zmieniła, dobrze się zastanów, czy naprawdę jest tego wart. W przeciwieństwie do tego, co pokazują filmy erotyczne, kobiece ciała bardzo różnią się od siebie, także w sferach intymnych.