Newsletter
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco
Kubeczek menstruacyjny to przedmiot, który w ciągu ostatnich lat cieszy się stale rosnącą popularnością, choć w dalszym ciągu dla bardzo wielu kobiet kojarzy się raczej z czarną magią, niż z dobrą metodą umożliwiającą komfortowe przeżycie okresu. Wiele z nas ma mnóstwo pytań, na które nie zna odpowiedzi. Czy jest to wygodne? Czy jest to higieniczne? Jak włożyć kubeczek menstruacyjny, czy może raczej – co wydaje się być jeszcze bardziej problematyczne – jak go wyjąć? W poniższym tekście znajdziesz odpowiedzi na te i inne nurtujące Was pytania. Dlaczego warto używać kubeczka menstruacyjnego? Bo wiążą się z tym same plusy! Nie wierzycie? Spróbujemy Was przekonać.
Pewnie zastanawiacie się czym jest i do czego służy kubeczek menstruacyjny. Zaraz dostaniecie wszystkie odpowiedzi. Kubeczek menstruacyjny to niewielkich rozmiarów zbiorniczek, który w trakcie okresu wkłada się do pochwy i który służy do gromadzenia krwi menstruacyjnej. Zakończony jest niewielkim ogonkiem. Są one wielokrotnego użytku, po użyciu oraz wylaniu zawartości, a następnie wyczyszczeniu, można go na nowo zaaplikować. Kubeczki menstruacyjne są produkowane tylko i wyłącznie z materiału w 100% bezpiecznego w kontakcie z ciałem, tj. nie wywołuje podrażnień ani reakcji alergicznych i który łatwo utrzymać w czystości. Takim materiałem, jest silikon klasy medycznej. Jest przyjemnie gładki w dotyku i zapobiega gromadzeniu się szkodliwych bakterii na jego powierzchni. Żeby doprowadzić go do stanu sterylności, wystarczy go umieścić pod bieżącą wodą i dokładnie umyć za pomocą dobrej jakości mydła antybakteryjnego, po czym dokładnie wysuszyć.
Po pierwsze, tampony i podpaski są jednorazowe, a kubeczek nie jest. Jeden może Wam wystarczyć nawet do końca życia, podczas gdy szacuje się, że osoba, która menstruuje, w ciągu swojego życia zużywa przeciętnie od 8.000 do 17.000 jednorazowych produktów do higieny intymnej. Wyobrażacie sobie, jak wiele odpadów produkujemy, używając jednorazowych tamponów czy podpasek. Kubeczek menstruacyjny jest pod tym względem dużo bardziej ekologiczny, no i oczywiście dużo bardziej ekonomiczny, bo przecież te tampony trzeba kupić, a one też nie należą do najtańszych. Kubeczek menstruacyjny kosztuje trochę więcej niż paczka tamponów, ale jego zakup zwraca się po jakimś czasie, a potem pozwala dalej oszczędzać. Jeśli chcesz przekonać się, ile w ciągu życia wydasz na produkty higieniczne podczas menstruacji, to skorzystaj z Kalkulatora Kosztów Miesiączki, który uświadamiając o ubóstwie menstruacyjnym również Tobie uświadomi, z jakimi kosztami zmagasz się podczas miesiączki.
Kubeczek ma jeszcze jedną, niebywałą zaletę, która powinna Was przekonać. Bezpiecznie można nosić go bez opróżniania nawet do 12 godzin. Wyobrażacie sobie nosić jeden tampon przez 12 godzin? To nie tylko musi makabrycznie wyglądać, ale przede wszystkim może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Tampony w końcu nie są po prostu zwykłym skrawkiem materiału. Są one nasączone całym mnóstwem różnych substancji chemicznych, które uwalniając się w pochwie, mogą doprowadzić do groźnego dla zdrowia zespołu wstrząsu toksycznego (TSS), dlatego większości tamponów nie można nosić w sobie dłużej niż przez 8 godzin. Pamiętajcie o tym, bo TSS jest bardzo groźną chorobą, która objawia się m.in. mocnym osłabieniem, bólem głowy, mięśni, zawrotami głowy i wysoką gorączką. Kubeczek menstruacyjny nie niesie takiego zagrożenia.
Pewnie wiele z Was zadaje sobie to pytanie. Na pierwszy rzut oka kubeczek wydaje się duży i niepraktyczny, ale to tylko pozory! Jego kształt został zaprojektowany przez ekspertów, którzy opierali się wyłącznie na wiedzy medycznej i znajomości anatomii kobiecych narządów rodnych. Jest on wykonany ze specjalnego rodzaju silikonu, który pozwala na jego zgięcie w taki sposób, aby umożliwiało bezproblemowe wprowadzenie do pochwy. Jasne, w teorii brzmi to dużo lepiej niż w praktyce i rzeczywiście, początki mogą być ciężkie. Przekonałam się na własnej skórze, że to nic trudnego i za każdym kolejnym razem włożenie i wyjęcie kubeczka przychodziło mi z coraz większą łatwością. Nawet jeśli na początku będzie Wam bardzo ciężko włożyć kubeczek do pochwy, nie poddawajcie się! Jeśli Wam nie idzie, być może warto go odłożyć, odpocząć i spróbować ponownie po przerwie. Ważne, żeby nie sobie wmawiać, że „to moja wina, to ze mną jest coś nie tak”. Nie, wszystko z Tobą jest ok, to zupełnie normalne. Do kubeczka menstruacyjnego trzeba się po prostu przyzwyczaić. Zapewniam Was, że dość szybko nauczycie się go wkładać i za każdym kolejnym razem będzie zabierało Wam to znacznie mniej czasu.
Kubeczek menstruacyjny jest bardzo wygodny. Jest tak wygodny, że w ogóle go nie czujesz. Można o nim zapomnieć, można z nim ćwiczyć jogę, grać w piłkę, tańczyć, pływać. Możemy robić to, na co mamy ochotę i nic złego się nam nie stanie. Nie, to niemożliwe, by podczas wykonywania tych czynności kubeczek nam wypadł. Zaufajcie mi. Nie chodzi nawet o siłę mięśni dna miednicy. Kubeczek po włożeniu, jest w pewnym sensie „zassany” przez pochwę i utrzymuje się sam. Może się odrobinę wysunąć albo schować nieco głębiej, ale w żadnym wypadku nie należy się tym przejmować.
Dokładnie umyj ręce. Następnie ściśnij podstawę kubeczka kciukiem i palcem wskazującym, aby kubeczek odessał się od pochwy. Pamiętaj, aby nie ciągnąc za ogonek kubeczka, ale delikatnie pociągnąć sam kubeczek. Gdy jest już wyjęty, to po prostu wylewamy całą zawartość do toalety i myjemy kubeczek.
Zdecydowanie tak! Jest to świetna metoda zwiększania komfortu i higieny życia podczas miesiączki, która w dodatku jest dobra dla środowiska i pozwala zaoszczędzić pieniądze. Ofertę kubeczków menstruacyjnych różnych wielkości oraz marek znajdziecie tutaj.