Newsletter
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco
Olej to każda substancja (ciecz lub ciało stałe), która w temperaturze pokojowej wykazuje oleistą konsystencję. My wzięliśmy pod lupę całe spektrum olejów roślinnych uzyskiwanych z różnych ich części, pestek, owoców, nasion czy kiełków.
W procesie produkcji istotne jest abyśmy zwracali uwagę na dwa aspekty. Po pierwsze, aby rośliny pochodziły z ekologicznych upraw, dzięki czemu mamy pewność, że nie zawierają one substancji szkodliwych dla naszego organizmu. Po drugie, ważne jest aby olej był tłoczony na zimno, bez poddawania rafinacji, dzięki czemu nie tracą swoich wartości odżywczych.
Z organicznego punktu widzenia oleje roślinne to trójglicerydy kwasów tłuszczowych. Najważniejszą jednak informacją dla nas jest to, aby wybrany olej zawierał duże ilości kwasów nienasyconych. Ze względu na trwałość olejów wyróżniamy następujące typy: oleje schnące (trwałość ok. 3-4 miesiące, zawierają do 50% wielonienasyconych kwasów tłuszczowych), oleje półschnące (trwałość ok. 4-6 miesięcy, posiadają od 20% do 49% wielonienasyconych kwasów tłuszczowych) oleje nieschnące (trwałość ok. 6-8 miesięcy, zawierają do 19% wielonienasyconych kwasów tłuszczowych).
Olej ryżowy powstaje w procesie tłoczenia otrąb ryżowych. Bogaty w błonnik, zawiera znaczną ilość witaminy E oraz gamma-oryzanolu (redukuje poziom złego cholesterolu), obniża ciśnienie, poprawia funkcjonowanie wątroby, zapobiega rakowi żołądka i jelita grubego. Stanowi cenne źródło antyoksydantów. Wykazuje również działanie przeciwzapalne oraz uspokajające w przewlekłym stresie. Ma bardzo wysoką temperaturę dymienia (232 stopnie Celsjusza), stąd też jest idealny do smażenia.
Olej kokosowy zaliczany jest do grona superfood, czyli grupy produktów dobrze wpływających na ogólne zdrowie człowieka. Po pierwsze ma on korzystny wpływ na leczenie układu nerwowego. Populacje Tokelau i Kitavans w swojej diecie spożywają w około 60% kokosów i są uważane za najzdrowsze na świecie. W perspektywie długoterminowej regularne spożywanie oleju kokosowego może przyczynić się do znacznej utraty wagi, ponieważ zwiększa zużycie energii organizmu do 5%, zmniejsza łaknienie oraz pomaga spalać tłuszcz zawarty w jamie brzusznej. Olej kokosowy ma działanie antybakteryjne, antywirusowe oraz antygrzybiczne. Olej kokosowy chroni włosy przed uszkodzeniami, nawilża skórę i działa jak krem przeciwsłoneczny.
Oleje roślinne są także bazą do produkcji wysokiej jakości kosmetyków, które sprawią, że chwile które spędzamy w sypialni będą niezapomniane. Takie są na przykład olejki to masażu. Wyprodukowano je przy użyciu wyłącznie naturalnych składników, bez dodatku substancji konserwujących.
Olej to jeden ze dominujących produktów wykorzystywanych w gastronomii, dlatego warto jest zastanowić się nad wyborem tego, którego, smak, zapach i konsystencja będzie dla nas najlepszym wyborem.
Zdjęcie główne: Thomas Wanhoff / Flickr.com
Jedzenie i seks to dwie naturalne potrzeby naszego ciała. To jak się odżywiamy ma kluczowy wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Jedzenie nie jest już jedynie potrzebą, ale bardzo często staje się także elementem naszego stylu życia. Podobnie rzecz się ma z seksem, który także jest naturalną i bardzo indywidualną potrzebą. Czy te dwie sfery da się połączyć? Jak najbardziej, przecież nie od dziś wiadomo, że „przez żołądek do serca”!
Jedzenie i seks to świetny sposób na uatrakcyjnienie gry wstępnej. Możemy to wykorzystać na setki sposobów. Do najbardziej popularnych należy prawdopodobnie zestawienie truskawek, szampana i bitej śmietany, jednak menu może być dużo bogatsze...
Jakość tego, co jemy często ma duży wpływ na jakość tego, co dzieje się w naszych sypialniach. Dieta sportowca różni się od diety kierowcy autobusu. Jeżeli chcemy zachować formę, również seksualną, musimy bardzo dbać o to, czy w naszej diecie...
Na całym świecie ludzie wykorzystują różne dziwne praktyki związane z seksem – po to by uczynić go przyjemniejszym, lub po prostu wprowadzić się w odpowiedni nastrój. Nawet najdziwniejsze afrodyzjaki będą stosowane, jeśli będą...