Newsletter
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco
Zacznijmy od definicji - gdy mówimy o oziębłości seksualnej mamy na myśli brak popędu płciowego, fantazji erotycznych oraz potrzeby podejmowania aktywności seksualnej. Czyli generalnie chodzi o sytuację gdy przez długi czas permanentnie nam się nie chce seksu. Niestety w świecie medycznym określane jest to, jako zaburzenie i ma wiele przyczyn.
Ponad rok temu na portalu SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego pojawił się intrygujący materiał z zajęć prowadzonych przez Michała Pozdała - psychoterapeutę i seksuologa. Zamieszczamy go poniżej z rekomendacją do obejrzenia i wysłuchania:
Wiadomo od lat, że kobieca seksualność jest zupełnie inna niż męska. Brak ochoty na seks, to złożony problem i warto warto odnaleźć, co jest przyczyną. Jednym ze źródeł zahamowań mogą być na przykład wewnętrzne konflikty: np. dotyczące postrzegania swojej seksualności, nakazów i zakazów.
Dużą rolę w tu odgrywa utrwalone przekazy, że np. kobiecie pewnych rzeczy w seksie nie wypada lub że kobieta nie powinna inicjować seksu - co jest oczywiście nieprawdą. Libido kobiety jest bardziej zmienne niż u mężczyzn. Może wahać się ze względu na stres czy zmęczenie. Mają na niego wpływ fazy cyklu menstruacyjnego, stan zdrowia, poziom hormonów (tarczycy, prolaktyna), etap w życiu osobistym, rodzinnym czy zawodowym itp.