Newsletter
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco
Ostatniego dnia czerwca w salonie Secret Place w Warszawie odbyło się spotkanie, organizowane przez Kwintesencję Kobiecości. Jego tematem była kobiecość i to, w jaki sposób postrzegana ona była w różnych epokach, począwszy od prehistorii, przez Antyk, Średniowiecze i Oświecenie, na czasach współczesnych kończąc.
Zastanawialiśmy się wspólnie, czym kobiecość jest i co stanowi o jej istocie. Analizowaliśmy to, jak postrzegano kobiety i gdzie upatrywano ideału kobiecości w różnych momentach historycznych.
Zaczęliśmy od prehistorii, skupiając się na pierwotnym matriarchacie i kulturach magdaleńskiej oraz oryniackiej. Dalej, omówiliśmy Sumer i to, jak ta kultura zmieniła postrzeganie kobiet i kobiecości. Skupiając się na starożytnym Egipcie, nie mogliśmy pominąć takich postaci, jak Nefertiti oraz Kleopatra VII, które łamały powszechne już wtedy tendencje do eliminowania kobiet z życia społecznego.
Sięgnęliśmy do mitologii zarówno egipskiej, jak i greckiej oraz rzymskiej. Posiłkując się znaleziskami archeologicznymi staraliśmy się odtworzyć to, jak wyglądało codzienne życie kobiet w czasach antycznych, jak postrzega była ich rola społeczna, na ile mogły cieszyć się swobodami obywatelskimi, a na ile zmuszone były sprostać narzuconemu wzorcowi strażniczki domowego ogniska.
Średniowiecze i rewolucja chrześcijańska bardzo zmieniły postrzeganie kobiecości. Umocnił się patriarchat oraz bardzo wynaturzony i krzywdzący wizerunek kobiety jako istoty słabej i grzesznej. W tej części przyjrzeliśmy się bliżej ideałowi kobiecej urody z tamtych czasów oraz liście zakazów i nakazów, które kobieta musiała wówczas bezwzględnie przestrzegać.
Docierając do czasów nam bliższych sięgnęliśmy do kilku ciekawostek. Obserwowaliśmy, jak kobiety walczyły o równouprawnienie, prawo do pracy i nauki. Cherry Bee Retro pokazała nam, jak zmieniała się kobieca garderoba w okresie międzywojennym, Dowiedzieliśmy się również kilku ciekawostek na temat czerwonej szminki i tego, jaki miała ona związek z walką z nazizmem.
Rozmowy przeplataliśmy krótkimi sesjami Mindfulness, które prowadziła Karo Tashi. Karo przybliżyła nam kwestie, związane z wypaleniem, przemęczeniem, stresem, i innymi oraz to, jak za pomocą prostych ćwiczeń oddechowych i medytacji poprawić swoje samopoczucie.
Spotkanie zakończyliśmy dyskusją o tym, czym była i czym jest kobiecość oraz jak się zmieniała na przestrzeni lat. Zastanawialiśmy się, co się zmieniło, a co pozostało niezmienione? Kto wykreuje wizerunek kobiecości w przyszłości i jaki mamy na to wpływ? Czy kultura kształtuje kobiecość, czy my same?