Newsletter
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco
Sformułowanie „zaburzenia erekcji” zazwyczaj przywołuje skojarzenia z reklamami farmaceutyków, w których para uśmiechniętych staruszków w wieku 65+ pogwizduje sięgając po poranną gazetę, jednak trudności w osiągnięciu lub utrzymaniu erekcji stabilnie zwiększają się po upływie 50 roku życia, a niektóre badania alarmują o rosnącej liczbie mężczyzn 20- i 30-letnich. Zaburzeń erekcji doświadcza już niemal 30 milionów mężczyzn w Stanach Zjednoczonych.
Jak w wielu aspektów zdrowia seksualnego, piętno i wstyd mogą powstrzymywać ludzi przed otwarciem się na swój stan, nawet podczas rozmowy z lekarzem. W tym miejscu pochylimy się dokładnie nad kwestią zaburzeń erekcji i podpowiemy Ci co robić, jeśli podejrzewasz, że może Cię ona dotyczyć.
Czasem nazywane także impotencją, zaburzenia erekcji są niezdolnością do osiągnięcia, bądź utrzymania erekcji.
Istnieje całe mnóstwo powodów, przez które mogą one wystąpić w każdym wieku. Podzielmy je na dwie kategorie: fizyczne i psychologiczne. Jeśli mówimy o okazjonalnych epizodach występowania zaburzeń erekcji (które są dość normalne), zazwyczaj są one spowodowane czynnikami psychologicznymi, takimi jak nerwy lub strach przed niepowodzeniem. Niektórzy mogą także doświadczyć problemów z utrzymaniem penisa w stanie wzwodu, jeśli wcześniej znacznie przesadzili z ilością wypitego alkoholu.
Epizody zaburzeń erekcji mogą mieć także czysto psychologiczne podłoże, takie jak stres lub depresja, lecz wraz z upływem lat, zaburzenia erekcji mogą być symptomem innych, bardzo poważnych problemów zdrowotnych, takich jak zapalenie gruczołu krokowego, cukrzycę, nadciśnienie, lub szeregu poważnych schorzeń sercowo-naczyniowych. Podkreślmy raz jeszcze: choć zaburzenia erekcji często pojawiają się z wiekiem, nie są normalnym symptomem starzenia.
Kolejnym czynnikiem, który może przyczynić się do trudności z uzyskaniem erekcji w każdym wieku, jest uraz fizyczny, który – oprócz nawyków masturbacyjnych, takich jak „żelazny ucisk” – może być konsekwencją aktywności sportowej, a nawet seksualnej, dlatego niektóre pozycje seksualne (w szczególności te, w których ‘odbiorca’ jest na górze) niosą większe ryzyko kontuzji od innych.
Choć może to się wydawać niezłym pomysłem, rozpoczynając penetrację podczas niepełnej erekcji ryzykujesz „złamanie” penisa – może to się wydarzyć naprawdę, taka przypadłość nazywa się chorobą Peyroniego. Dzieje się tak dzięki tkance bliznowatej wewnątrz penisa, która może spowodować jego permanentne skrzywienie, co może się także wiązać z bólem (przy czym penis może mieć bardzo różne kształty; nawet jeśli Twój penis zawsze był skrzywiony, ale nigdy nie doświadczyłeś bólu – najprawdopodobniej jesteś całkowicie zdrowy).
Być może znasz kogoś, kto bierze „małą, niebieską tabletkę” i dochodzisz do wniosku, że warto spróbować. To bardzo ważne, bez względu na wszystko, by odbyć rozmowę z lekarzem zanim zaczniesz zażywać jakiekolwiek środki farmaceutyczne, gdyż może zaistnieć całe mnóstwo reakcji z innymi środkami, jak również mogą wystąpić poważne efekty uboczne wywołane braniem popularnych leków na impotencję. Poza tym, mogą one co prawda chwilowo rozwiązać Twój problem, ale nie pomogą zwalczyć jego przyczyny.
Podczas gdy, jako społeczeństwo, przykładamy bardzo dużą wagę do wytrzymałości seksualnej, brak rozmowy z partnerką z dużym prawdopodobieństwem zwiększy odległość pomiędzy Wami. Jeśli okażesz nagłą zmianę w zachowaniu (jakąkolwiek nagłą zmianę, ale powiedzmy, że będzie to np. brak takiej ochoty na seks, jak wcześniej) bez żadnego wytłumaczenia, partnerka lub partner może zacząć wyobrażać sobie różnego rodzaju najgorsze scenariusze, począwszy od podejrzenia zdrady aż po fakt, że przestaje Cię podniecać. Najlepiej szczerze rozmawiać, tak jak w kwestii każdego tematu medycznego lub związanego z seksem. Warto poszukać sposobu na przejście przez problem razem, wspólnie się wspierając, jeżeli interwencja medyczna jest konieczna. Warto też szukać innych sposobów na wspólne, intymne spędzenie czasu.
Sprawność sercowo-naczyniowa jest silnie powiązana z zaburzeniami erekcji, przy czym badania przeprowadzone przez Klinikę Mayo wykazują, że „u mężczyzn ze zdiagnozowanymi zaburzeniami erekcji poniżej 55 roku życia, istnieje duże ryzyko doświadczenia kłopotów z układem sercowo-naczyniowym w ciągu od 2 do 5 lat”.
Osoby, które palą mają dwukrotnie większe szanse na doświadczenie zaburzeń erekcji, niż osoby niepalące (w ramach anegdoty: wiele osób palących inne rzeczy niż tytoń, również częściej doświadcza problemów z erekcją). Istnieje także wysokie zagrożenie długotrwałą impotencją wśród osób, które polegają na alkoholu, choć bezpośredni związek nie jest znany.
Tak jak opisaliśmy powyżej, istnieje wiele, wiele różnych przyczyn, które mogą powodować problemy z uzyskaniem erekcji, ale zawsze niezwykle ważne jest szukanie medycznego rozwiązania w porozumieniu z lekarzem, jeżeli mają one wpływ na Twoje życie seksualne – nawet jeżeli nie uda się go znaleźć, możesz zapobiec innym, bardzo poważnym konsekwencjom wynikającym z nieleczenia.
Na podstawie: Katy Thorn dla LELO