Edging

Podczas zbliżenia z partnerem czujesz, że niedługo dojdziesz. Orgazm jest o krok od osiągnięcia, ale celowo zwalniacie lub przerywanie stosunek, aby jeszcze przez chwilę nacieszyć się tym momentem i czerpać z niego jeszcze większą przyjemność? Nie robicie tego jako jedyni! Tą technikę seksualną wykorzystuje wiele ludzi, jednak nie każdy wie jak się ona nazywa. Czym więc dokładnie jest edging i co należy o nim wiedzieć? Czy warto go praktykować?

Czym jest edging?

Edging (inaczej peaking lub surfing) polega na doprowadzaniu siebie na skraj orgazmu, przerywaniu stymulacji tuż przed jego osiągnięciem i zaczynaniu od nowa. Inaczej - jest to balansowanie na granicy orgazmu. Umiejętność ta wymaga znajomości określonych technik oraz reakcji własnego ciała. 

Zalety edgingu

Z pewnością jest to sposób na urozmaicenie aktywności seksualnej - zarówno z osobą, jak i w pojedynkę. Edging pozwala również na zwiększenie napięcia seksualnego, które prowadzi do niezwykle intensywnych orgazmów. Co więcej, umożliwia lepsze poznanie swojego ciała i wszelkich reakcji związanych z czerpaniem przyjemności z seksu. Edging to technika. która może okazać się świetną praktyką uważności w czasie seksu. Co to oznacza? Kiedy bardziej zwrócimy uwagę na to, czego doświadczamy podczas stosunku czy masturbacji, pozwala nam na intensywniejsze osiągnięcie orgazmu i pełne zatracenie się w tej przyjemności.

Edging to nauka kontroli wytrysku u mężczyzn. Orgazm i wytrysk to co prawda różne zjawiska, jednak przeważnie pojawiają się one jednocześnie. Dzięki lepszemu poznania swojego ciała, tego co prowadzi do podniecenia pozwoli na rozpoznanie "punktu bez odwrotu", co umożliwi spowolnienie bądź zaprzestanie stymulacji. Po chwili można ją zintensyfikować bądź wznowić. Edging sprawdzi się również u kobiet, którym wydaje się, że orgazm przychodzi u nich za szybko.

Balansowanie na krawędzi orgazmu umożliwia również większą kontrolę nad momentem jego uwolnienia kiedy jesteśmy na niego gotowi. Takie przekraczanie granicy szczytowania jest kluczowe zarówno w czasie seksu partnerskiego jak i podczas seksu solo. 

Odwlekanie orgazmu, a zabawki erotyczne

Pozostawanie w fazie podniecenia seksualnego przez dłuższy czas może czasem wymagać dodatkowej stymulacji. Dlatego też w takich przypadkach pomocne okazują się akcesoria erotyczne, które w połączeniu z edgingiem sprawią o wiele lepszy orgazm.

Do wspólnych lub solowych zabaw nadadzą się różne wibratory, dilda bądź pierścienie erekcyjne. Do ciekawych doznań mogą doprowadzić również akcesoria służące do zdominowania drugiej osoby.

Warto spróbować różnych eksperymentów pomagających w dojściu do orgazmu - przyczynią się do pobudzenia zmysłów i sprawią, że seks będzie jeszcze ciekawszy.

Edging solo czy z partnerem lub partnerką?

Na początku lepiej praktykować tą technikę samodzielnie. Dzięki temu możemy bardziej skupić się na swojej seksualności i reakcjach naszego ciała. Jest to również technika pozwalająca nauczyć się sygnałów, które pojawiają się tuż przed dojściem. Wydłużenie przyjemności seksualnej może być praktykowane z drugą osobą. Ważna jest tu jednak odpowiednia komunikacji i obustronna zgoda.

Pamiętaj, aby do tej aktywności podejść świadomie i odpowiednim nastrojem. Dzięki temu lepiej przeżyjemy ten czas i sam w sobie orgazm - a może i nawet wielokrotny.

Kiedy NIE praktykować edgingu?

Edging nie będzie odpowiedni w przypadku osób, które chcą szybko rozładować napięcie seksualne. Nie róbmy również tego na siłę, ani nie zniechęcajmy się kiedy na początku będzie on dla nas trudny. Czasami edging wymaga czasu, a praktyka czyni mistrza!