Jak o TYM rozmawiać?!

Nie spotkałam się jeszcze z niezawodnym przepisem, jak rozmawiać o seksie. Często dorosłym jest trudno się porozumieć w intymnej sferze a co dopiero, gdy zapyta nas „o coś” dziecko!

Jeżeli poczułaś/eś się skrępowana/y, niepewnie, nie wiedziałaś/eś jak odpowiedzieć na TO pytanie… nic się nie stało! Wielu osobom temat TEN sprawia trudność. Wynika to niekoniecznie z braku wiedzy, ale z nieumiejętności rozmawiania O TYM. Bo przecież jak odpowiedzieć dziecku skąd się wzięło?! Czy to już czas na użycie medycznego nazewnictwa, czy może powiedzieć jest lepiej, że kiedyś Ci powiem - bo teraz nie mam czasu?! zapytaj ojca/matki?! pójdziesz do szkoły to się dowiesz?!

Dziecko odkrywając swoje ciało jest coraz bardziej zmotywowane do tego, by poznać ciała innych osób: rówieśników, rodzeństwa, rodziców. Gdy jesteśmy zapytane/zapytani o TĘ SFERĘ, mamy możliwość przekazania nie tylko wiedzy, ale i określonych wartości. O ile pięciolatek nie sięgnie po tablet i nie zacznie szukać odpowiedzi w Internecie, o tyle nastolatek jak najbardziej. Dlatego uważam, że jeżeli zapyta Cię dziecko o cokolwiek lepiej odpowiedz mu sam. Tylko wtedy wiesz, co zostanie mu przekazane (Dajemy dzieciom siłę, 2016).

Gdy nie wiesz jak odpowiedzieć – daj sobie czas. Poproś dziecko o trochę czasu do namysłu zaznaczając, kiedy wrócicie do tematu (np. przy kolacji).

Zastanawiam się z jakimi pytaniami macie największe problemy?!

Chcemy stworzyć miejsce, gdzie będziecie mogły/mogli uzyskać odpowiedzi na Wasze pytania.

Piszcie więc na: zapytaj@secretplace.pl

Pytania i odpowiedzi będziemy publikować na blogu. Gwarantujemy anonimowość.

A na dobry początek - jest wiele ciekawych książek, gier i artykułów, do których warto sięgnąć. Oto pierwsza propozycja: W. Sokoluk "Seks. Dobrze jest, gdy wie się"


Na Wasze pytania czeka mgr Dagmara Kubska - Matysiak Centrum Zdrowia Psychoseksualnego Harmonia Art - pedagog i seksuolog, prowadząca własny gabinet doradczo-terapeutyczny. Prywatnie żona i mama.