Afryka

Ghana uważana jest za jedno z najbardziej religijnych miejsc na świecie. Czy religia może narzucić pewien sposób postrzegania miłości oraz seksu? Jaka jest rola kobiety oraz jak młode dziewczyny szukają partnera w Ghanie? W poniższym tekście znajdziecie odpowiedzi na te, jak i na inne pytania.

Głos religii

Jak kościół reaguje na niewierność? Jeśli kobieta nie jest lojalna wobec męża, duchowni będą zabiegać o rozwód. Jeśli jednak zdrady dopuści się mąż, wystarczy, że przeprosi i odpokutuje.  Po tym wszystko wraca do normy. Religia daje więc przyzwolenie na takie zachowania. Czy wszyscy mężczyźni zdradzają swoje żony? Nie, ale nie dlatego, że chcą być im wierni, a z powodu braku wystarczających środków na utrzymanie większej ilości kobiet. Biedniejsi mężowie utrzymują więc relacje jedynie z żonami nie z powodu lojalności, a z braku innej możliwości.

Rola kobiety

Jak w wielu krajach, w Ghanie dominuje patriarchat, dlatego też kobiety bardzo dbają o siebie i swój wygląd. W pierwszej kolejności nie liczy się samopoczucie, ale to jak będą postrzegane przez mężczyzn. Podobnie, jak na całym świecie, Ghanki lubią dbać o urodę i czuć się podziwiane. Szokującym faktem jest jednak to, że wśród nawet bardzo młodych kobiet bardzo popularnym specyfikiem jest żel zwężający pochwę. Używają go, aby zadowolić partnera? Jednak czy można zadowolić kogoś w łóżku, nie czując się równie ważnym? Mężczyźni zdecydowanie nie pomagają czuć się kobietom dobrze podczas stosunku, jak i poza sypialnią. Powszechne jest umawianie się żonatego mężczyzny z innymi kobietami, będącymi jego kochankami lub dziewczynami. Istnieje hierarchia, dlatego każda kobieta robi wszystko, aby pozostać na jej szczycie. Ghanki wpadły w błędne koło, mimo że seks pozamałżeński nie jest religijnie akceptowany, to mają świadomość, że rozstając się z mężem z powodu zdrady, następny prawdopodobnie zrobi jej to samo. Dlatego żony przymykają oko na wieść o innych kobietach w życiu swojego męża.

Afryka

Związki pozamałżeńskie

Związki pozamałżeńskie w pewnym stopniu przypominają sponsoring. Młodym dziewczynom ciężko jest się usamodzielnić, ponieważ chcąc kupić mieszkanie, muszą opłacić je za dwa lata z góry. Większość z nich na starcie kariery zawodowej nie może sobie na to pozwolić. Stając się kochanką, kobieta czerpie z tego tytułu korzyści finansowe, które pozwalają na zrealizowanie wszystkich potrzeb. Mimo że mężczyzna sam zdradza swoją partnerkę, to oczekuje od niej pełnej wierności. Kobieta musi być zawsze dla niego i ma za zadanie spełniać jego seksualne zachcianki, nawet gdy sama nie ma na nie ochoty. W przypadku, gdy kochanka próbuje odmówić, mówiąc, że nie ma ochoty lub boli ją głowa mężczyzna natychmiast zaczyna podejrzewać ją o niewierność.

Małżeński start

Dziewczyny, które szukają partnera, obwiązują talię koralikami. Pokazuje to ich gotowość do małżeństwa. Tradycyjnie kobieta zanim wejdzie w związek małżeński, otrzymuje wiele rad od starszych pokoleń. Każda z nich dotyczy zadowolenia męża. Rolą żony jest gotowanie, zajmowanie się dziećmi i domem oraz spełnianie wszelkich pragnień mężczyzny. Czy to znaczy, że kobieta w Ghanie nie może być niezależna finansowo? Wiele z nich jest, głównie za sprawą handlu na pobliskich targach, które pozwalają na zdobycie własnych środków. Jednak nie zwalnia jej to z obowiązków, jakie musi spełniać względem męża. Zajmowanie się domem i dbanie o jego cielesne potrzeby wciąż należą do jej zadań.

Artystyczne łamanie tabu

Z Ghany pochodzi piosenkarka Azizaa, która demaskuje działania mężczyzn, tłumaczących swoje zachowania wiarą. Wielu z nich wykorzystuje głoszenie boskiego słowa do zmuszenia kobiety do współżycia „w imię Pana”. Jej utwory są wyrazem sprzeciwu wobec przedmiotowego traktowania. Artystka obwinia chrześcijaństwo o takie zachowania. Sama praktykuje obrządki kultu, które były w Ghanie setki lat przed chrześcijaństwem i uważa, że należy powrócić do korzeni. Twierdzi, że Voodoo zapewnia zjednoczenie z naturą. Piosenki, które tworzy Azizaa mają na celu podniesienie kobietom samooceny i ukazanie, jak ważną rolę w społeczeństwie tak naprawdę pełnią.

Wykorzystywanie dzieci

W ramach kary za uczynki dorosłych często cierpią dzieci. Chcąc odkupić swoje winy, muszą oddać młodego członka rodziny, aby został sprzedany jako niewolnik. Wśród nich są małe dziewczynki, które zaraz po pierwszej miesiączce zaczynają być wykorzystywane seksualnie i stosowana jest wobec nich przemoc, chłopcy mają za zadanie wykonywać ciężką pracę fizyczną. Jedna z dorosłych już teraz kobiet, której udało się wyrwać z niewoli i została zaadoptowana przez Amerykanina, zamieszkuje Florydę i jest aktywistką do spraw praw człowieka. Dziewczyna nagłaśnia problem niewolnictwa, aby przestało być ono akceptowane. Niestety wskutek traumy nie jest ona w stanie zbudować dłuższej relacji z partnerem i mimo upływu 20 lat wciąż ma problem z zaufaniem.

Głos rewolucji

Najbardziej powszechnym i rzetelnym medium w Ghanie jest radio. Powstała specjalna audycja dla kobiet mających problemy na tle intymnym. Prowadząca z pomocą ginekolożki odpowiada na pytania słuchaczek i pomaga przełamać tabu związane z seksem i potrzebami kobiet. Z uwagi na duży odbiór może być krokiem w stronę rewolucji i zmiany podejścia do erotycznych aspektów życia w związku. Ogromną popularnością cieszy się również telewizyjny serial „An African City”, który opowiada o losie niezależnych kobiet, odnoszących sukcesy zawodowe oraz otwarcie mówiących o seksie. Poruszane są tematy potrzeb pań na przykład w sferze seksu oralnego oraz o podejściu mężczyzn, którzy uważają to za sprzeczne z ich kulturą. Cała akcja toczy się w Ghanie, co daje kobietą pogląd na to, jak mogłoby wyglądać ich życie.